System gospodarowania odpadami na terenie Miasta Jasła

Mieszkaniec Miasta Jasła wytwarza w swoim domu rocznie ok. 390 kg odpadów komunalnych. Obowiązkiem każdego z nas jest segregowanie odpadów już w domu czy w mieszkaniu, czyli u źródła ich powstawania. W ten sposób otrzymuje się najlepszej jakości surowce, które łatwo można poddać recyklingowi. Dlatego odpady należy wrzucać do pojemników lub worków o odpowiedniej kolorystyce.

Papier wrzucamy do pojemników koloru niebieskiego, szkło do pojemników koloru zielonego, metale i tworzywa sztuczne do pojemników koloru żółtego, odpady ulegające biodegradacji do pojemników koloru brązowego, a odpady zmieszane do pojemników koloru czarnego.

System odbioru odpadów na terenie Jasła:

Odpady komunalne odbierane są na terenie Jasła zarówno z domów jednorodzinnych, jak i z budynków wielolokalowych (bloków). W każdym tygodniu odbiór odpadów prowadzony jest z ok. 5000 nieruchomości, w których łącznie mieszka ok. 26000 mieszkańców. Śmieciarki odbierają nasze odpady od poniedziałku do soboty zbierając w każdym tygodniu ok. 230 ton odpadów. Swoją pracę zaczynają od wczesnych godzin porannych i kończą niejednokrotnie późnymi godzinami popołudniowymi.

Corocznie od mieszkańców Jasła odbieranych jest około:

  1. 220 ton papieru
  2. 200 ton szkła
  3. 1100 ton metali i tworzyw sztucznych
  4. 600 ton gabarytów
  5. 1200 ton odpadów zielonych
  6. 50 ton odpadów remontowo-budowlanych
  7. 10 ton zużytych opon
  8. 6500 ton odpadów zmieszanych

Odbiór odpadów segregowanych odbywa się zazwyczaj przez śmieciarki wielokomorowe, które posiadają oddzielne przegrody na poszczególne frakcje odpadów. Odbiór przez taką śmieciarkę odpadów wygląda tak, jakby pracownicy łącznie wrzucali odpady typu papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne. Nic bardziej mylnego, gdyż odpady te po prostu wrzucane są do osobnych przegród w śmieciarce. Sam odbiór tego rodzaju śmieciarkami jest natomiast uzasadniony ekonomicznie, gdyż ze względu na stosunkowo małą ilość odpadów segregowanych odbiór każdej z trzech frakcji osobnym samochodem zdecydowanie podrażałby koszty, a jak wiadomo, koszty te pokrywa każdy mieszkaniec.

Ponadto każdy z samochodów odbierających odpady wyposażony jest w system GPS, który pozwala na bieżące śledzenie trasy odbioru odpadów.

DOMY JEDNORODZINNE

Odpady z domów jednorodzinnych odbierane są w ściśle określonych dniach tygodnia zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów.

Odpady segregowane typu papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne odbierane są co dwa tygodnie. Z tą samą częstotliwością odbierane są odpady zmieszane (resztkowe). Odbiór odbywa się więc w sposób naprzemienny – w jednym tygodniu odbierane są odpady segregowane, a w następnym tygodniu odpady niesegregowane.

Podczas odbioru odpadów segregowanych firma zostawia nowe worki na takie odpady w ilości w jakiej zostały one odebrane. Natomiast worki na odpady zmieszane zapewnia właściciel nieruchomości.

Odpady biodegradowalne odbierane są co dwa tygodnie w poniedziałki zgodnie z harmonogramem.

Odpady wielkogabarytowe w zabudowie jednorodzinnej odbierane są sprzed nieruchomości w określonych w harmonogramie terminach odbioru. Poza tymi terminami każdy mieszkaniec może dostarczyć te odpady do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub zamówić usługę dodatkową na ich odbiór bezpośrednio sprzed posesji.

Odpady remontowo-budowlane należy dostarczyć we własnym zakresie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Jaśle lub zamówić usługę dodatkową na odbiór tych odpadów bezpośrednio sprzed posesji.

Pamiętaj, że:

  • każdy rodzaj oddawanych odpadów należy wystawiać w workach lub pojemnikach o odpowiednim kolorze,
  • zabronione jest mieszanie odpadów segregowanych ze zmieszanymi,
  • odpady należy wystawiać w dniu ich odbioru do godziny siódmej rano przed posesję, a w przypadku, gdy znajduje się ona przy drodze prywatnej, to odpady należy wystawiać do drogi gminnej,
  • właściciele domów, którzy zadeklarowali posiadanie kompostownika nie mogą oddawać odpadów ulegających biodegradacji (odpadów zielonych i odpadów kuchennych).

BUDYNKI WIELOLOKALOWE (BLOKI)

Mieszkańcy bloków wytworzone przez siebie odpady wyrzucają do pojemników ustawionych w wiatach śmietnikowych. Na terenie Jasła istnieje ponad 80 wiat śmietnikowych, które wyposażone są łącznie w 320 pojemników przeznaczonych na odpady segregowane typu papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz 300 pojemników na odpady zmieszane (resztkowe). Ponadto w każdej wiacie śmietnikowej zlokalizowany jest pojemnik na odpady biodegradowalne oraz pojemnik na drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

We wszystkich wiatach ilość i wielkość pojemników dostosowana została do liczby osób z nich korzystających, tak aby nie dochodziło do przepełniania się pojemników pomiędzy kolejnymi odbiorami odpadów. Dlatego też każdy blok na terenie naszego miasta został przypisany do konkretnej wiaty, z której mogą korzystać jego mieszkańcy. Pojemniki na odpady ustawione w wiatach śmietnikowych są odpowiednio oznakowane rodzajem odpadu, mają odpowiednią kolorystykę oraz zostały wyposażone w czipy, dzięki którym możliwa jest łatwa identyfikacja pojemnika, sprawdzenie rodzaju odbieranych odpadów, częstotliwość ich odbioru oraz ilość tych odpadów.

Odbiór odpadów z budynków wielolokalowych (bloków) odbywa się z taką częstotliwością, aby nie dopuścić do przepełnienia pojemników. W przypadku odpadów segregowanych odbiór ten odbywa się przynajmniej raz w tygodniu, a w przypadku odpadów zmieszanych przynajmniej dwa razy na tydzień. Osobno prowadzony jest odbiór poszczególnych rodzajów odpadów.

Odpady biodegradowalne odbierane są co tydzień.

Odpady wielkogabarytowe odbierane są w ściśle określonych w harmonogramie terminach odbioru. Poza tymi terminami każdy mieszkaniec bloku może takie odpady dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub zamówić usługę dodatkową na ich odbiór sprzed bloku.

Odpady remontowo-budowlane mieszkańcy bloków mogą dostarczyć we własnym zakresie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub zamówić usługę dodatkową na odbiór tych odpadów bezpośrednio sprzed bloku.

Pamiętaj, że:

  • każdy rodzaj oddawanych odpadów należy wrzucać do pojemnika przeznaczonego na ten odpad,
  • zabronione jest mieszanie odpadów segregowanych ze zmieszanymi,
  • zabronione jest wrzucanie odpadów remontowo-budowalnych do pojemników znajdujących się w wiatach śmietnikowych,
  • nie należy wystawiać odpadów wielkogabarytowych w wiatach śmietnikowych oraz obok wiat poza terminami ich odbioru.

Frakcje odpadów komunalnych, które nie są odbierane sprzed nieruchomości czy za pośrednictwem wiat śmietnikowych mieszkaniec Jasła może oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Jaśle przy ul. Żniwnej.

Pamiętaj, że segregacja u źródła, czyli już w Twoim domu, jest najważniejszym elementem pozwalającym na odzyskanie wartościowych surowców z odpadów i ich ponownego wykorzystania, a to kolei pozwala na ograniczenie wykorzystywania systematycznie kurczących się surowców naturalnych.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content