Stypendia Burmistrza Miasta Jasła rozdane

85 uczniów jasielskich szkół podstawowych otrzymało Stypendia Burmistrza Miasta Jasła za wyniki w nauce bądź za osiągnięcia tzw. jednokierunkowe, czyli za wyjątkowe osiągnięcia w jednej dziedzinie. Rozdanie stypendiów odbyło się 28 sierpnia br. w Jasielskim Domu Kultury.

Stypendia wręczyli burmistrz Jasła Ryszard Pabian i jego zastępczyni Elwira Musiałowicz-Czech. Gratulując stypendystom, ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom oraz życząc, by ten sukces powtarzali rokrocznie, burmistrz powiedział m.in.: – Jest mi ogromnie miło, że tak wielu osobom udało się spełnić warunki konieczne do uzyskania stypendium. (…) Tak naprawdę, tylko wspólne działania prowadzą do tak wspaniałych efektów.

Gratulacje i życzenia bohaterom gali rozdania stypendiów złożyła również prowadząca całość Renata Łaba, kierowniczka Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle. Wspaniałe wrażenia artystyczne zapewniła Roksana Węgiel, laureatka wielu konkursów i festiwali piosenkarskich w kraju i na świecie, zwyciężczyni pierwszej edycji The Voice Kids Poland. Roksana odebrała stypendium jako ostatnia i została na scenie, by zaśpiewać dwie piosenki.

Wśród 85 tegorocznych stypendystów 69 zostało docenionych za wyniki w nauce (w tym 21 osób to uczniowie, którzy ukończyli klasy VI i VII, 48 osób to uczniowie klas gimnazjalnych), a 16 – za osiągnięcia jednokierunkowe (po 8 osób z klas VI i VII oraz z klas gimnazjalnych).

Spośród 69 laureatów stypendiów za wyniki w nauce troje jest uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 (w tym 2 z klas gimnazjalnych), 39 – Szkoły Podstawowej nr 2 (w tym 34 z klas gimnazjalnych), 10 – SP nr 4, 4 – SP nr 8 (wszyscy z klas gimnazjalnych), 18 – SP nr 12 (w tym 13 z klas gimnazjalnych).

Spośród 16 laureatów stypendiów jednokierunkowych 2 osoby są uczniami SP nr 1 (w tym 1 z kl. gimnazjalnej), 9 – SP nr 2 (w tym 6 z klas gimnazjalnych), 2 – SP nr 4, 1 – SP nr 6, 1 – SP nr 10, 1 – SP nr 12 (z klasy gimnazjalnej).

Najlepsi, mieszkający w Jaśle uczniowie szkół prowadzonych przez miasto, nagradzani są co roku od lat – zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Jasła – dwoma rodzajami stypendiów. W bieżącym roku – ze względu na reformę oświatową, likwidującą gimnazja – konieczne stało się skorygowanie regulaminu ich przyznawania. W związku z tym stypendia za osiągnięcia w nauce mogli otrzymać będący mieszkańcami Jasła uczniowie klas VI, którzy na świadectwie mieli średnią ocen 5,6 oraz uczniowie klas VII, którzy osiągnęli średnią 5,4, a także uczniowie II i III klas gimnazjalnych ze średnią ocen końcowych 5,4. Dodatkowo wszyscy młodzi ludzie, którzy otrzymali stypendia za osiągnięcia w nauce, musieli mieć: wzorowe zachowanie, wszystkie nieobecności na zajęciach szkolnych usprawiedliwione oraz poświadczone zaangażowanie w życie szkoły lub społeczności lokalnej. Stypendia za wybitne osiągnięcia jednokierunkowe przyznane zostały uczniom klas VI, VII i klas gimnazjalnych, którzy w klasyfikacji rocznej uzyskali co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania, nie mieli nieusprawiedliwionych nieobecności oraz uzyskali tytuł laureata (miejsca od 1 do 3) konkursu interdyscyplinarnego, przedmiotowego, tematycznego organizowanego przez kuratora oświaty albo olimpiady co najmniej II stopnia lub innego konkursu, turnieju bądź zawodów sportowych na szczeblu ogólnopolskim lub międzynarodowym.