Strona główna Stanisław Kuźniarski

Stanisław Kuźniarski

Urodził się w dniu 1 września 1880r w Przewrotnem koło Głogowa. Syn Aleksandra i Antoniny Zigler. Do Jasła przybył z Cieszyna i zakupił drukarnię od Dionizego Ludwika Stoegera w 1906 r. W 1925r. zawarł związek małżeński z Katarzyną Radoniewicz. Zmarł w dniu 1 listopada 1950r. Funkcje burmistrza sprawował w latach 1945 — 1946. Wieloletni radny miejski. Właściciel drukarni w Jaśle od 1906r. Drukarnia pracowała do wysiedlenia Jasła we wrześniu 1944r.

Po drugiej wojnie światowej starostwo powierzyło Stanisławowi Kuźniarskiemu funkcję burmistrza miasta Jasła. Sprawował ją w najtrudniejszym dla miasta okresie. W pierwszych tygodniach urząd swój sprawował w ruinach własnego domu przy ulicy Asnyka. Tam w korytarzu pod resztkami stropu zbierał się Zarząd miasta i Rada miejska. Jednym z pierwszych osiągnięć było uruchomienie szkoły podstawowej w kilku ocalałych salach szkoły im. Marii Konopnickiej i Gimnazjum w zabudowaniach Rafinerii.

Jako burmistrz stanął na czele dwóch komisji: Komisji Dostaw i Komisji Rozdzielczej . Celem tych komisji było sprowadzenie do miasta niezbędnych środków żywnościowych i ich sprawiedliwy podział. Uruchomiono kuchnię ludową wydającą bezpłatne posiłki dla ludności. W kuchni nieodpłatnie pracowała między innymi żona burmistrza pani Katarzyna Kuźniarska. Udało się uruchomić Gazownię Elektrownię i rozpocząć odbudowę Rzeźni miejskiej.

Stanisław Kuźniarski stanął na czele Komitetu Odbudowy Miasta Jasła.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content