Sprawdzam i chronię – alkohol tylko dla 18+

110

Sprzedaż alkoholu nieletniemu jest przestępstwem, za które odpowiada zarówno sprzedawca, jak i właściciel sklepu, w którym do tego przestępstwa doszło. Dlatego 16 maja odbyło się kolejne szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych zorganizowane przez pełnomocnika burmistrza ds. przeciwdziałania uzależnieniom oraz Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaśle. Szkolenie przeprowadziła Jolanta Terlikowska reprezentująca Instytut Nowej Kultury.

W nowoczesnych działaniach profilaktycznych rosnącą wagę przywiązuje się do utrudnienia dostępności alkoholu tym grupom osób, które ponoszą szkody z tytułu jego używania, m.in. młodzieży. Młodzi ludzie często spotykają się z konsekwencjami picia napojów alkoholowych. Mogą mieć problemy w szkole i w domu, problemy zdrowotne, mogą stać się ofiarami i sprawcami wypadków i przestępstw, zbyt wcześnie zaczynać życie seksualne, popaść w uzależnienie. W wielu przypadkach do takiego stanu rzeczy przyczyniają się osoby sprzedające alkohol nieletnim czy nietrzeźwym.

Szkolenia dla sprzedawców napojów alkoholowych z pewnością pozwoliło na przekazanie im podstawowej wiedzy dot. konsekwencji spożywania  alkoholu przez młodych ludzi w sferze fizycznej, psychicznej, prawnej i społecznej. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z wiedzą na temat zachowań uległych, agresywnych i asertywnych oraz z ich  konsekwencjami w pracy zawodowej.

Sprzedawcy zyskali praktyczną umiejętność asertywnego odmawiania sprzedaży alkoholu nieletnim, przekonali się do tego jak ważne jest zwracanie uwagi na wiek klientów usiłujących zakupić alkohol, zapoznali się z technikami prośby o okazanie dowodu tożsamości. Otrzymali także pakiet materiałów edukacyjno – informacyjny (ulotki, plakaty, praktyczne gadżety) pozwalający sprzedawcy szybko ustalić wiek kupującego alkohol, które będą mogli wykorzystywać w codziennej pracy.

Uczestnicy szkolenie z pewnością podnieśli swój poziom kompetencji interpersonalnych i co najważniejsze poprzez zrozumienie konieczności prawnego zakazu sprzedaży alkoholu stali się świadomymi uczestnikami i koalicjantami profilaktyki uzależnień nie tylko z powodu ewentualnych konsekwencji prawno-administracyjnych, lecz  uświadomili sobie istotę dobra wspólnego działań na rzecz społeczności lokalnej, i będą podejmować wspólne działania profilaktyczne na rzecz promowania trzeźwości wśród młodych ludzi.

Jeżeli po szkoleniu sprzedawca w swoim miejscu pracy, odmówi sprzedaży alkoholu nieletnim czy poprosi osoby młodo wyglądające o dokument stwierdzający wiek nabywcy, nie ze strachu, że może stracić koncesję na sprzedaż alkoholu, czy mieć problemy z prawem, a dlatego że odmawiając sprzedaży ratuje zdrowie i życie młodego człowieka, to wówczas będzie to największym sukcesem dzisiejszego szkolenia sprzedawców napojów alkoholowych.

Bogusław Czeluśniak MKRPA