Sposób na nudę

58

Zespół Ligowy z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Jaśle w składzie Kornelia Lachowska, Milena Mastej i Karol Gotfryd pod kierunkiem nauczycielki Kingi Piątek w ramach realizacji projektu Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM realizuje temat „Sposób na nudę – Jak przedszkolaki spędzają wolny czas w Jaśle”. Realizując kolejne działania projektu zespół rozwiązywał kolejne problemy badawcze m.in.

  • Jakie zajęcia i zabawy potrafią organizować sobie dzieci?
  • Gdzie i z kim najczęściej spędzają wolny czas?
  • W jakie zabawy lubią bawić się dzieci a w jakie zabawy bawili się ich rodzice i dziadkowie?
  • Jak spędzają wolny czas przedszkolaki?
  • Jakie zainteresowania mogą rozwijać przedszkolaki w Jaśle?
  • Jakie miejsca i instytucje jasielskie zachęcają dzieci do aktywnego spędzania czasu?

W dzisiejszych czasach najpopularniejszą formą spędzania czasu wolnego wśród dzieci jest oglądanie telewizji czy gry komputerowe. Dlatego poprzez realizację tego projektu chcieliśmy pokazać młodym przedszkolakom, że w Jaśle istnieje wiele możliwości do czynnego spędzania czasu i przez to rozwijania swoich zainteresowań. Aby przekonać przedszkolaki z naszego przedszkola jak można aktywnie spędzać czas wolny wykonaliśmy „Piramidę Wolnego Czasu”. Na samym dole piramidy nakleiliśmy zdjęcia i napisy jak można spędzać czas wolny w domu, powyżej na Osiedlu a na samej górze w różnych instytucjach w Jaśle. Dzieci uznały że w czasie wolnym można rysować, układać puzzle, grać w gry planszowe, oglądać telewizję, grać na tablecie, bawić się z koleżankami i kolegami, jeździć na rowerze, na rolkach, bawić się na placu zabaw, grać w piłkę a także na różnego rodzaju zajęciach zorganizowanych w Jaśle np. na zajęciach piłki nożnej, pływania, na Uniwersytecie Dziecięcym, zajęciach tanecznych, lekcjach języka angielskiego.

Dzieci prowadząc badania nad sposobem spędzania wolnego czasu doszły do wniosków, że planując swój czas wolny mogą rozwijać swoje pasje i hobby odnajdywać talenty, uprawiać sport organizować zabawy i wyjścia z przyjaciółmi i rodziną.

Kinga Piątek