Ignacy Łukasiewicz jest jedną z wybitnych postaci, które łączą się z naszym miastem. To tutaj wynalazca lampy naftowej prowadził aptekę, to tutaj założył pierwszą destylarnię ropy naftowej, to tutaj mieszkał. By przypomnieć tę wybitną postać zorganizowano, w sobotę, 24 września, dzień z Ignacym Łukasiewiczem, w ramach działania „Miasto to JA”.

W ramach wydarzenia odbyły się m.in. warsztaty artystyczne pod kierunkiem reżysera Wiesława Hołdysa, wykonana z mieszkańcami kompozycja artystyczna czy projekcja filmu TV Obiektyw w reżyserii Macieja Wójcika: „Łukasiewicz, nafciarz romantyk”. Dodatkowo mieszkańcy Jasła mogli otrzymać sadzonkę drzewka owocowego (do wyboru były czereśnie, wiśnie, jabłonie), ufundowane przez PGNiG S.A., gdyż właśnie Łukasiewicz zachęcał do tego, by przy drogach sadzić tego rodzaju drzewka.

Najważniejszym zadaniem tego wydarzenia było włączenie mieszkańców do wspólnych działań i uświadomienie im jaką niezwykłą i piękną historię ma Jasło oraz tego, że największym potencjałem miasta są właśnie jaślanie – kreatywni, przedsiębiorczy i dumni ze swego pochodzenia. Stąd też na płycie rynku można było wziąć udział w cyklu przedsięwzięć.

Pierwszym z nich było wspólne malowanie artystycznej kompozycji, prowadzone przez Muzeum Regionalne w Jaśle. Idea narodziła się ze współpracy muzeum z jasielskim artystą plastykiem – Piotrem Betlejem. Zorganizowany został również quiz wiedzy o Łukasiewiczu, w którym nagrodą były drzewka owocowe.

Mieszkańcy zostali również zaproszeni do wzięcia udziału w trzydniowych warsztatach teatralnych, pod okiem Wiesława Hołdysa (reżysera teatralnego, teatrologa, założyciela krakowskiego Teatru Mumerus) prowadzonych w Jasielskim Domu Kultury. Zajęcia te przybliżyły uczestnikom postać słynnego wynalazcy, a ich zwieńczeniem był happening uliczny „Z Łukasiewiczem poszukujemy światła”, zaprezentowany na jasielskim rynku, kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie Ignacy Łukasiewicz miał swoją aptekę.
– Doszliśmy do wniosku, że kim jest Łukasiewicz, to każdy w Jaśle wie. A jak nie wie, to znaczy, że nie jest z Jasła. Dlatego postanowiliśmy się skupić na epoce Ignacego Łukasiewicza. Jest to epoka romantyzmu, spisków jak i wielkich odkryć, dlatego staraliśmy się nad tym pracować. Wydobycie ropy naftowej jest dziedziną górnictwa i jak każda dziedzina górnictwa stwarza swoją mitologię. Tak, jak w górnictwie węglowym mamy ducha skarbnika, tak tutaj też mamy duchy. Ta epoka wiąże się również z ciężką pracą ropników. Zobaczycie państwo sami – tak do obejrzenia happenigu na jasielskim rynku zachęcał reżyser wydarzenia Wiesław Hołdys. Na jasielskim rynku pojawili się sprzedawcy mazi, ropnik, duchy, lampa naftowa czy zaducha, którzy wchodzili w interakcję z przechodniami zachęcając ich do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Podczas sobotniego wydarzenia wręczono także nagrody laureatom konkursu plastycznego „Jasło w roku Łukasiewicza”. W najmłodszej grupie wiekowej pierwsze miejsce zajęła Klara Piękoś, w przedziale wiekowym od 9 do 13 lat triumfował Michał Ślusarczyk, a zwycięzcą w kategorii od 14 do 18 lat został Maksymilian Dranka.

Uzupełnieniem akcji było Narodowe Czytanie „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza z okazji dwusetnej rocznicy ich wydania przeprowadzone przez Miejską Bibliotekę Publiczną. „Romantyczność” przeczytali: Elwira Musiałowicz – Czech, zastępca burmistrza miasta Jasła, Natalia Zaleśny – wolontariuszka MBP, Anna Filip – pracownica MBP oraz Agata Koba – rzecznik UMJ. Wiersz „Kurhanek Maryli” recytowali: Henryk Rak – przewodniczący RMJ, Teresa Furmanek – Wnęk, Stanisława Czernik, Tytiana Malarz – mieszkanki Jasła oraz jaślanin – Zenon Gondek. Uczestnicy zajęć Teatru Młodzieżowego, działającego przy Jasielskim Domu Kultury przedstawili widowisko „Lilije” Adama Mickiewicza.

Dzień z Ignacym Łukasiewiczem zakończyła projekcja filmu wyprodukowanego przez Bogdana Adama Miszczaka w reżyserii Macieja Wójcika: „Łukasiewicz, nafciarz romantyk”, która odbyła się w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.

Przedsięwzięcie „Miasto to JA” zrealizowane zostało w ramach projektu  „Jasło – moje miasto, mój dom”  finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.