Realizacja projektów i współpraca bilateralna – Jasło uczestniczyło w konferencji „Rozwój lokalny”

Ponad 200 osób spotkało się na konferencji dotyczącej III etapu Programu „Rozwój Lokalny” – realizacja projektów i współpraca bilateralna. Jasło reprezentowali burmistrz Ryszard Pabian, jego zastępca Małgorzata Adamska-Chmiel oraz Iwona Domaradzka kierownik Wydziału Funduszy Zewnętrznych. Konferencje zorganizowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a odbyła się ona 31 maja i 1 czerwca w Warszawie.

Konferencja zainaugurowała rozpoczęcie kluczowego etapu realizacji projektów wspartych przez Fundusze Norweskie i EOG w ramach Programu Rozwój Lokalny. Umowy podpisane z 29 średnimi miastami umożliwiają realizację kompleksowych projektów, mających na celu ograniczenie negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienie standardu życia mieszkańców.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

W trakcie dwudniowego spotkania, podczas panelowych dyskusji z aktywnym udziałem polskich, norweskich i islandzkich samorządowców, przedstawicieli operatora programu (MFiPR), OECD, partnerskich norweskich i islandzkich organizacji lokalnych oraz ze wsparciem doradców ZMP, rozmawiano o dotychczasowych efektach wdrażania projektów w miastach, korzyściach płynących ze współpracy bilateralnej, wykorzystaniu zewnętrznej perspektywy OECD https://www.miasta.pl/aktualnosci/narzedzie-samooceny-dla-jst-od-oecdhttps://www.miasta.pl/aktualnosci/jest-juz-raport-oecd-o-stanie-samorzadu-lokalnego-w-polsce oraz planach na przyszłość.

W trakcie konferencji zostały zaprezentowane już pierwsze przykłady partnerstw współpracy bilateralnej – polsko-norwesko-islandzkiej -między Starachowicami (PL) i Bergen (NO), Jelenią Górą (PL) i Akureyri (IS) oraz Rydułtowami (PL) i Ovre Eiker (NO). Drugiego dnia konferencji odbyły się warsztaty poświęcone 5 obszarom współpracy – rozwojowi instytucjonalnemu, partycypacji społecznej, zmianom klimatu, przedsiębiorczości młodzieży oraz srebrnej gospodarce.

ZMP/UMJ
Zdjęcia ze strony Związku Miast Polskich