Radosne świętowanie w Jaśle

135

Mszą świętą na rynku rozpoczęły się trzeciomajowe obchody w Jaśle. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą 200 lecie uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, a w parku miejskim odbył się koncert pieśni patriotycznych.

Wasza dzisiejsza obecność to potwierdzenie, że Maryja Królowa Polski zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków – mówił celebrujący mszę św. ks. Marek Story. – Każdy sztandar jest oznaką manifestacji wiary i miłości do Ojczyzny. Życzę wszystkim tego, aby nigdy na jasielskim rynku tych sztandarów nie zabrakło – mówił ks. Marek Story.

Przemówienie burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana odczytała Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza. „Bohaterstwo, patriotyzm i wiara w wartości zawsze będą doceniane, zarówno przez osąd Historii jak i samego Pana Boga. Czyny podejmowane ze szlachetnych pobudek, nieraz po wielu latach doczekają się uznania, pochwały i wdzięczności u potomnych. Tego niech nas uczy dzisiejsza rocznica, w tym duchu niech będzie kształtowane młode pokolenie Polaków (…) Ten wyjątkowy w polskim kalendarzu dzień ma także inne, religijne odniesienia. W obecnym roku szczególnie mocno odczujemy związek naszych dziejów z obecnością Matki Najświętszej, czczonej jako Królowa Polski. Upływa bowiem trzysta lat od tego bezprecedensowego wydarzenia, pierwszym w dziejach Kościoła Katolickiego, jakim było nałożenie koron papieskich na jej cudowny wizerunek na jasnej Górze”.

Obchody zakończył występ uczniów Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod batutą Moniki Twarduś.