Arkadio to pseudonim artystyczny Arkadiusza Zbozienia, 28-latka z Nowego Sącza, który w wieku 12 lat zaczął pić i zażywać narkotyki, szybko stoczył się na dno, narobił długów i zaczął kraść, a mając lat 17, dzięki starszemu bratu zaczął wracać do normalności. Dziś jest znanym w środowisku raperem* i freestylowcem*, pokazującym młodzieży na swoim przykładzie, że można podnieść się z każdego upadku, że nawet gdy sytuacja wydaje się beznadziejna warto o siebie zawalczyć i spróbować tak żyć, jak naprawdę się chce. 21 września br. (piątek) Arkadio ze swoim programem profilaktycznym „Rób to, co kochasz” trafił do Jasła.

W Jasielskim Domu Kultury freesylowiec spotkał się z młodzieżą ze starszych klas szkół podstawowych. Już na początku pokazał swój talent w tej dziedzinie, improwizując w oparciu o 3 słowa związane ze śniadaniem: kebab, parówka oraz pomarańcze, podpowiedziane przez widownię. Szybko zdobył sympatię nastoletniej publiczności, która w dalszej części spotkania spontanicznie reagowała na jego słowa i rapowane utwory oraz chętnie wchodziła w dialog.

Opowiadając o sobie Arkadio podkreślił, że jego życie odwróciło się o 180 stopni, że gdyby jego szkolni koledzy, nauczyciele, czy rodzice zasugerowali, że kiedyś będzie spotykać się z młodzieżą by dawać jej dobry przykład – wyśmiałby ich. W wieku kilkunastu lat zdołał już tak się stoczyć, że pił, ćpał, oszukiwał i kradł. Z matni wyrwał go o 7 lat starszy brat, który przez jakiś czas przebywał w Stanach Zjednoczonych i tam przeżył zaskakującą dla Arkadiusza przemianę. Od tamtej pory minęło 11 lat. Arkadio wydał 7 płyt, 2 audiobooki, napisał 2 książki, skończył studia, ma żonę i trójkę dzieci. I jeździ po kraju (i nie tylko), żeby spotykać się z młodzieżą. Swoim młodym słuchaczom tłumaczyłm.in., że nie muszą ulegać modom i presji otoczenia, że mogą pójść własną drogą. Radził im, aby żyli pasją, rozwijali talenty i spełniali marzenia (swoje); aby głęboko zastanowili się, co naprawdę chcą robić i do tego dążyli.

***

Spotkanie z Arkadiem, któremu towarzyszył trębacz i didżej, odbyło się w ramach kampanii „Dopalacze – powiedz stop”, dofinansowanej z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Rozpoczął je profilaktyczny spektakl w wykonaniu uczniów LO w Kołaczycach, a do uczestnictwa w nietypowej konferencji zaprosił młodzież burmistrz Jasła Ryszard Pabian, który m.in. powiedział: – Do wszystkich zagrożeń, jakie do tej pory występowały: narkotyków, alkoholu, uzależnienia od gier, doszły jeszcze dopalacze. Od kilku lat są jednym z największych zagrożeń, bo są łatwo dostępne i tak naprawdę nie wiadomo z czego się składają. Stanowi to największe zagrożenie, bo nie wiadomo jak ratować osoby, które się nimi zatruły.

*Freestyle – forma improwizacji muzycznej z podkładem lub bez niego, w której tekst jest recytowany bez konkretnej struktury. Współczesny freestyle najczęściej opiera się na danym temacie (losowym lub dotyczącym aktualnej sytuacji). Jest jednym z najważniejszych elementów kultury hip-hop.

*Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegającej na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70. XX w. w USA wśród czarnoskórych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją. Pod koniec lat 70. XX w. rap stał się odrębnym nurtem w muzyce rockowej.

źródło: wikipedia