Program dostępności dla Miasta Jasła

32

Dokument powstał jako odpowiedź na wyzwania stojące przez samorządem XXI wieku. Program łączy kwestie pogranicza życia społecznego, ekonomicznego i gospodarczego i pomaga rozwiązać problemy stojące przed coraz liczniejszą grupą obywateli Polski. Program dostępności jest odpowiedzią na potrzeby Miasta – jego mieszkańców i odwiedzających je gości. 

W ramach realizacji finansowanego ze środków Mechanizm Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa pn. „Jasło – moje miasto, mój dom” na zlecenie Urzędu Miasta w Jaśle zrealizowano w terminie od 2 lipca do 31 sierpnia kompleksowy audyt dostępności Urzędu Miasta w Jaśle (UMJ) oraz jednostek podległych. Program Dostępności jest sumą obserwacji, zgromadzonych danych oraz wniosków wyciągniętych na etapie prowadzenia i opracowania wyników audytu dostępności.  

Kluczową ideą dokumentu jest sprzyjanie dostępności – możliwości korzystania z infrastruktury, transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych oraz produktów i usług przez użytkowników o różnych potrzebach i możliwościach. Pozwala ona w szczególności osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym na korzystanie z nich na zasadzie równości z innymi osobami. Najistotniejszym więc elementem idei jest tworzenie warunków, które realnie wpłyną na szeroko rozumianą poprawę dostępności, a nie będą tylko stanowić realizację czysto teoretycznych udogodnień z których i tak niepełnosprawni nie skorzystają.

Wszystkie nowe działania podejmowane przez Urząd Miasta w Jaśle, jednostek organizacyjne i pracowników, odbywają się z poszanowaniem zasad opisanych w dokumencie. 

Dotychczas istniejące rozwiązania mają dążyć do osiągnięcia tych wymagań, a w sytuacjach gdy nie jest to możliwe zapewniają dostęp alternatywny w rozumieniu art. 7 ustawy o zapewnianiu dostępności. 

Efektem przedsięwzięcia jest opracowanie miejskich standardów dostępności dla Miasta Jasła, tj. zbioru wymagań i wytycznych opisujących jak projektować i realizować inwestycje, działania, usługi dostępne dla wszystkich, by każdy użytkownik mógł z nich korzystać w postaci „Programu dostępności dla Miasta Jasła” – dokumentu liczącego 172 strony. Realizacja przedsięwzięcia wpływa na kształtowanie przestrzeni miasta tak, by była jak najbardziej dostępna dla wszystkich jego mieszkańców uwzględniając różne potrzeby i możliwości wynikające z wieku i sprawności. Realizacja audytów pozwoliła zbadać deficyty w zakresie dostępności oraz wyciągnąć wnioski stanowiące plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności dla Urzędu Miasta w Jaśle oraz podległych jednostek organizacyjnych na najbliższe lata.

Poprzedni artykułKampania ekologiczna na rzecz ochrony środowiska ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki – część nieinwestycyjna
Następny artykułZestawienie dotyczące realizacji programu „Czyste Powietrze” na terenie Podkarpacia na dzień 31.03.2024 r.