Praga 10

I. Dotychczasowa współpraca

Kontakty partnerskie z Dzielnicą Praga 10 nawiązano w 2002 roku. Zespół z Pragi, Eko Gymnázium Praha, przyjechał na III. Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej JASŁO 2002. We wrześniu 2002 roku zespół UKS „MOSiR” wyjechał po raz pierwszy do Pragi na turniej piłki siatkowej zorganizowany z okazji 100-lecia Vršovic. W 2003 roku do wymiany dołączyły zespoły piłki nożnej z obydwu miast. Od tego czasu, co roku do Jasła przyjeżdżają zespoły sportowe z 10. Dzielnicy Pragi. Również corocznie w turniejach w Pradze biorą udział jasielskie zespoły piłki siatkowej dziewcząt i piłki nożnej chłopców.

Na bazie tych kontaktów w 2004 roku Szkoła Podstawowa Nr 1 w Jaśle podpisała umowę partnerską ze Szkołą ZŠ VLADIVOSTOCKÁ Praha. Również w czerwcu 2007 roku zespoły z Pragi gościły na turnieju w Jaśle. W tym samym czasie odbyło się spotkanie władz samorządowych obydwu miast, podczas którego podjęto decyzję o sformalizowaniu współpracy.

Porozumienie o współpracy pomiędzy miastem Jasłem a Dzielnicą Praga 10 podpisali 12 maja 2008 roku w Pradze Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska oraz Burmistrz Dzielnicy Praga 10 Vladislav Lipovský.

Podpisane porozumienie dotyczy m.in. współpracy i kontaktów pomiędzy samorządowcami, szkołami, sportowcami i organizacjami pozarządowymi.

II. Władze samorządowe miasta

Renata CHMELOVÁ – Burmistrz Dzielnicy Praga 10

Ing. Jana KOMRSKOVÁ – Zastępca Burmistrza
Ing. Petr BENEŠ – Zastępca Burmistrza
MgA. David KAŠPAR – Zastępca Burmistrza
Filip HUMPLÍK – Zastępca Burmistrza
Ing. arch. Martin VALOVIČ – Zastępca Burmistrza

III. Dane teleadresowe

Urząd Miejski Dzielnicy Praga 10 (Úřad městské části Praha 10)
68, Vršovická St.
101 38 Prague 10

Tel.: 00421 267 093 111
Fax: 00421 272 739 587
www: www.praha10.cz
e-mail: posta@praha10.cz

IV. Krótko o mieście

Dzielnica Praga 10 jest położona w południowo-wschodniej części Pragi i obejmuje obszar ok. 1900 ha. Zamieszkuje tu ok. 111 tys. mieszkańców. Dawne historyczne dzielnice miasta – Vršovice, Strašnice, Malešice, Záběhlice, Vinohrady, Michle utworzyły (po zjednoczeniu w 1960 r. i po wydzieleniu Dzielnicy Praga 15 w 1994 roku) rejony katastralne Dzielnicy Praga 10.

W 1990 roku stolica Czech – Praga została podzielone na 56 (od 1992 roku na 57) samozarządzających się gmin miejskich (městské části). Od 2001 roku 57 gmin miejskich jest zgrupowane w 22 ponumerowane dzielnice administracyjne (správní obvody) dla celów administracji publicznej.

W skład Dzielnicy Praga 10 (utworzonej w 1960 roku) wchodzą obszary: Vršovice, Strašnice, Malešice, większa część Záběhlice, Zahradní Město, część Michle i Vinohrady oraz mała część obszaru Žižkov.

Historia miasta

Niektóre części Pragi 10 mają historię sięgającą nawet ponad tysiąc lat wstecz, ale sama Praga 10 jako całość jest dość młoda. Każdy jej z obszarów ma swoja własną historię. Historia Strašnice, Vršovice i Malešice, rysuje się jako historia dawnych niezależnych dzielnic, historia Vinohrady, Michle, w pewnym stopniu również historia Záběhlice jest bardziej skomplikowana. Większa część terenów Vinohrady należy historycznie do Dzielnicy Praga 2. To samo dotyczy Michle, której większa część należy do Dzielnicy Praga 4.

Vršovice – ta część Dzielnicy była początkowo małą wioską założoną w XI stuleciu przez Opactwo Wyszehradzkie. Dla tego obszaru szczęśliwymi latami okazał się czas, kiedy właścicielem był Jakub Wimmer. Był on zwolennikiem nowoczesnych metod stosowania m.in. w rolnictwie, budował oranżerie, winnice, troszczył się o rozwój przemysłu i wspierał działalność kulturalną. W 1885 roku stały się miasteczkiem handlowym, a w 1902 roku miastem. Obecnie liczą ok. 35 tys. mieszkańców.

Malešice – pierwsze wzmianki datuje się na 1309 rok. Pierwotne osadnictwo należało do Opactwa Wyszehradzkiego i św. Wita. Do dziś przetrwały: stare budynki późno barokowej kaplicy oraz dworku z 1689 roku. Obecnie liczą ok. 12 tys. mieszkańców.

Strašnice – najstarszy ślad sięga XII wieku. Dzielnica zachowała swój wiejski charakter przez długi czas, dopiero na początku XX wieku zaczęto tam budować na większą skalę. Do najbardziej znanych budynków należy willa Trmala z 1902, twórcą której był Jan Kotěra. Obecnie liczą ok. 37 tys. mieszkańców.

Záběhlice – pod koniec XI wieku należała do Opactwa Wyszehradu. Najważniejszym budynkiem starych Záběhlice jest kościół pw. Narodzenia NMP, pierwotnie zbudowany w stylu romańskim w XII wieku. Zamek Práče tworzy bardzo ciekawy kompleks budynków z drugiej połowy XVIII wieku. To głównie na tym terenie powstały największe budynki, tworząc w latach sześćdziesiątych Miasto Zahradní (Ogrodowe Miasto). Obecnie liczą ok. 20 tys. mieszkańców.

Vinohrady – jako część Královské Vinohrady, należą do Pragi 10. W 1358 roku Karol IV zarządził, aby właściciele terenów (wchodzących w skład obecnego obszaru) uprawiali winnice. Stąd nazwa tej części dzielnicy – Winnice. W 1879 roku nadano im prawa miejskie. Tworzą je głównie dzielnice willowe i duże tereny należące do szpitala i cmentarza. Obecnie liczą ok. 7 tys. mieszkańców.

Dzielnica Praga 10 posiada kontakty partnerskie z Ballerup – Kopenhaga (Dania), Prešov (Słowacja), Nyíregyháza (Węgry).

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Rozmiar czcionek
Tryb czytania