W najbliższym czasie rozpoczną się prace konserwatorskie zespołu kościoła farnego i dzwonnicy przy ul. Farnej 2 w Jaśle.Miasto Jasło pozyskało dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Programu Polski Ład, a beneficjentem dotacji jest Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle.
Kościół farny należy do nielicznych przykładów gotyckich budowli sakralnych na tym terenie. Wzniesiony z kamienia łamanego, od sześciu wieków jest głównym ośrodkiem religijnym. W roku 1479 został odbudowany po zniszczeniach spowodowanych przez najazd Węgrów. W 2001 r. podczas prac konserwatorskich w prezbiterium kościoła odkryto najstarsze malowidła ścienne. Na uwagę zasługuje dzwonnica, pochodząca z 1446 r. z zachowanym dzwonem „Urban” z 1613 r. Obiekty wpisane są do rejestru zabytków od 1935 r. Odwiedzający miasto goście i turyści kierują swe kroki ku temu najstarszemu obiektowi w mieście, który przetrwał celowe zniszczenie miasta podczas II wojny światowej.
Aby zachować wartości historyczne zabytku konieczne jest przeprowadzenie prac konserwatorskich, które pozwolą zachować go dla przyszłych pokoleń.
Planowane działania obejmą m.in. renowację elewacji zewnętrznej kościoła, partii tynkowanych, wnętrza kościoła, a także dzwonnicy. Więcej informacji na temat kościoła farnego: http://www.fara-jaslo.rzeszow.opoka.org.pl/
Realizacja zadania pn.: „Prace konserwatorskie zespołu kościoła farnego i dzwonnicy w Jaśle” dofinansowana jest ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wartość dofinansowania to 717 350,05 zł, wkład własny wynosi 14 639,80 zł. Za wykonanie inwestycji odpowiedzialna jest Pracownia Konserwacji i Restauracji Elementów i Detali Architektonicznych „KONS ART” Michał Babicz. Planowany termin zakończenia prac to sierpień 2025 roku.
W czasie trwania prac konserwatorskich mogą pojawić się utrudnienia związane z korzystaniem z obiektu. Przepraszamy za niedogodności z tym związane.