Pojedziemy wakacyjnym pociągiem z Jasła do Krynicy

autor: Marcin Dziedzic www.jaslo4u.pl

W lipcu rozpocznie kursowanie wakacyjny pociąg relacji Jasło – Krynica – Jasło. Przewoźnikiem, który obsługiwał będzie połączenie są Koleje Małopolskie sp. z o.o. Do popularnej miejscowości uzdrowiskowej pociąg kursował będzie w każdą sobotę i niedzielę.

Decyzję o uruchomieniu połączenia potwierdził dzisiaj Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który będzie jego organizatorem. Operatorem będą z kolei Koleje Małopolskie sp. z o.o., które obecnie obsługują połączenie weekendowe Kraków – Jasło – Kraków (pociąg „Hubal”). Połączenie obecne będzie w rozkładzie jazdy pociągów od 3 lipca do 5 września bieżącego roku. Jak udało nam się ustalić cena biletu normalnego wynosić będzie 13,80 zł. Obowiązywać będę wszelkie ustawowe ulgi.

Zarówno inicjatorzy połączenia, na czele z Adamem Filarem, koordynatorem kampanii KochamKolej.pl oraz założycielem powstającej w Jaśle grupy „Kolej na Jasło”, jak również władze samorządowe województwa małopolskiego są przekonani, że cieszyć się będzie ono dużą popularnością wśród pasażerów. Dowodem na potwierdzenie tak postawionej tezy może być spore zainteresowanie próbnym przejazdem z Jasła do Krynicy, które zrealizowano we wrześniu 2019 r. Wówczas z oferty Kolei Małopolskich skorzystało niemal 300 osób, przede wszystkim mieszkańców powiatu jasielskiego. Plany uruchomienia połączenia w 2020 r. w znacznej mierze pokrzyżowała sytuacja związana z wybuchem epidemii koronawirusa.

Obecnie trwa opracowywanie szczegółowego rozkładu jazdy dla połączenia Jasło – Krynica – Jasło. Ma on uwzględniać walory turystyczne nie tylko Krynicy, lecz również wielu miejscowości, które znajdują się na trasie przejazdu pociągu, jak na przykład Biecz, Szalowa, Grybów, Stróże, Piwniczna, Muszyna. Już sama trasa, która biegnie urokliwą Doliną Popradu, dostarcza podróżnym wielu niepowtarzalnych wrażeń. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż jest ona otoczona malowniczymi pasmami Beskidu Sądeckiego.

Rozkład jazdy pociągu został opracowany w taki sposób, aby możliwie było skomunikowanie go z realizowanym w weekendy wakacyjnym połączeniem Rzeszów – Sanok – Medzilaborce na Słowacji, które od 2017 roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców Podkarpacia. W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego również zamierza realizować transport pasażerski na tej linii, w terminie od 25 czerwca do 5 września. O potencjale, jaki mają tego rodzaju połączenia świadczy fakt, że w ciągu czterech lat z oferty przewoźnika, w tym przypadku skorzystało 18 400 pasażerów.

Choć do pierwszego przejazdu pociągu Jasło – Krynica – Jasło pozostały trzy miesiące, to już w marcu, w Łużnej doszło do spotkania z udziałem małopolskich parlamentarzystów (poseł Patryk Wicher, senator Wiktor Durlak),  samorządowców (radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, wójt gminy Łużna Mariusz Tarsa, wójt gminy Grybów Jacek Migacz) oraz przedstawiciela Małopolskiej Organizacji Turystycznej w osobie jej prezesa Grzegorza Biedronia celem omówienia kluczowych dla powodzenia uruchomionego połączenia kwestii. W spotkaniu wziął udział także Adam Filar oraz prezes Fundacji Pro Regionis Mateusz Książkiewicz. Jednym z tematów rozmów było stworzenie specjalnej oferty dla osób podróżujących pociągiem Jasło – Krynica –Jasło. Ma ona uprawniać podróżnych do skorzystania ze zniżek w przypadku tych miejsc i atrakcji turystycznych, które zainteresowane będą tym, aby się w niej znaleźć.