340 młodych jaślan uczestniczyło w tym roku w wakacyjnej edycji programu Trener Osiedlowy. Zajęcia prowadzone były przez dziewięciu sportowców na 16 osiedlach: Sobniów-Górka Klasztorna-Żółków, Mickiewicza, Śródmieście, Gamrat-Krajowice, Bryły-Kaczorowy, Rafineria-Gądki-Niegłowice, Kopernika, Hankówka, Ulaszowice-Brzyszczki.
Miasto co roku udostępnia bezpłatnie szkolne obiekty sportowe i rekreacyjne do realizacji zajęć dla dzieci i młodzieży. Program Trener Osiedlowy, który od samego początku cieszy się dużą popularnością, zapoczątkowany został w 2009 r. na trzech osiedlach. Z roku na rok liczba osiedli uczestniczących w zajęciach zwiększała się z powodu dużego zainteresowania. W sumie od początku w całym projekcie wzięło udział około 5,5 tysiąca młodych mieszkańców Jasła.
Jasielska młodzież lubi aktywnie spędzać wolny czas biorąc udział w różnych dyscyplinach sportowych: piłka nożna, piłka ręczna, piłka koszykowa, tenis stołowy, aerobik, ćwiczenia akrobatyczne, gry i zabawy ogólnorozwojowe, zajęcia na basenie otwartym, wycieczki krajoznawcze naszego regionu.
Trenerzy Osiedlowi jako animatorzy czasu wolnego mają za zadanie organizować życie sportowe dzieci i młodzieży na wyznaczonym osiedlu. Każdy trener ma swój program, który wciela w życie, mają dbać w szczególności o właściwe zachowanie, propagować zachowania „prawdziwego kibica” podczas zawodów, współpracować z pozostałymi trenerami, prowadzić wspólne działania międzyosiedlowe.
Podczas całego programu odbywają się cykliczne spotkania i rozmowy z młodzieżą na temat zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, a także radzenia sobie z presją rówieśników czy stawiania granic, bycia asertywnym. Zajęcia profilaktyczne prowadzone są również przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Straży Miejskiej oraz Straży Pożarnej. W tym roku prowadzone były zajęcia profilaktyczne z użyciem alkogogli oraz przedsięwzięcie edukacyjne „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
Program Trener Osiedlowy realizowany jest z funduszu alkoholowego, ze środków pochodzących ze sprzedaży napojów alkoholowych, w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025.