W niedzielę odbył się inaugurujący przejazd uruchomienie kursów kolejowych ze stolicy Małopolski do Jasła. W każdy weekend nowoczesne pociągi Impuls, których właścicielem jest Województwo Małopolskie wyposażone m.in. w klimatyzację i internet bezprzewodowy pokonają trasy Kraków – Jasło – Kraków oraz Nowy Sącz – Jasło – Nowy Sącz.

W przejeździe pierwszego pociągu inaugurującego kursu na Podkarpacie wziął udział Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. – Dziś, dzięki współpracy z Województwem Podkarpackim, uruchamiamy weekendowe połączenia do Jasła, a ten pociąg, który dziś wjechał na stację w Jaśle stanowi symbol zmian, które dokonują się w strategii komunikacyjnej naszych regionów. To połączenie osobowych pociągów, uruchomione ponownie po kilkunastu latach, pomiędzy Podkarpaciem a Małopolską ma wymiar symboliczny. Jednak to dopiero początek, bo jeżeli ludzie będą chcieli korzystać z tej weekendowej oferty to my nie widzimy innej drogi, jak jej rozszerzanie – powiedział Leszek Zegzda.

To priorytet, aby oprócz ruchu samochodowego, również ruch kolejowy docierał do Jasła. Zaczęły funkcjonować linie łączące Jasło z Rzeszowem, z Zagórzem, w tej chwili kierunek zachodni, a więc Małopolska. Otwieramy dzisiaj pierwsze weekendowe połączenie do Krakowa. W piątek można będzie przyjechać z Krakowa do Jasła, a w niedzielę wyjechać do Krakowa. W piątek jest również kurs powrotny do Nowego Sącza, a w niedzielę można przyjechać z Nowego Sącza do Jasła. To na początek. W zależności od tego, jaką popularnością będzie się cieszyć to połączenie, zarządy województw wyrażają chęć rozwijania tego połączenia; również Koleje Małopolskie zgłaszają gotowość do zapewnienia przejazdów – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Nowe połączenia kolejowe na Podkarpacie skierowane są przede wszystkim do studentów oraz osób, które w tygodniu uczą się lub pracują w Krakowie, a na weekend chcą w wrócić do swoich domów. – Bardzo cieszę się, że doszło do uruchomienia tego połączenia. Z tego miejsca pragnę serdecznie podziękować zarządowi województwa małopolskiego, ale trzeba również oddać cześć tym, którzy pasjonują się koleją. Chodzi o Kampanię Kocham Kolej w którą w Jaśle zaangażowany jest Adam Filar. To ten człowiek wymyślił, że dobrze byłoby, aby jeździł pociąg z Jasła do Krakowa – powiedziała podczas uruchomienia linii Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Zaletą nowych połączeń kolejowych jest komfort – pasażerów wozić będą nowoczesne pociągi wyposażone m.in. w klimatyzację, internet bezprzewodowy, system informacji pasażerskiej oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi. Zachęcająca jest także cena biletów. Studenci za podróż z Krakowa do Jasła zapłacą niecałe 8 zł, natomiast bilet normalny kosztuje 16 zł.

W inauguracyjnym kursie oraz w zorganizowanym przy tej okazji Pikniku Kolejowym uczestniczyło wiele osób: parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy Jasła i okolic, miłośnicy kolei. Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Jasło, Starostwo Powiatowe, Województwo Podkarpackie i Małopolskie. Natomiast organizację wspierali: KochamKolej.pl, Koleje Małopolskie, Polskie Linie Kolejowe, Jasielski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Wysowianka.