OSP w Niegłowicach i Hankówce otrzymały defibrylatory

Miasto Jasło przekazało dwóm swoim Ochotniczym Strażom Pożarnym w Hankówce i Niegłowicach defibrylatory. Zakup sprzętu medycznego możliwy był dzięki dofinansowaniu (14 tys. zł) z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Olbrzymia liczba wypadków i kolizji wymaga od służb ratowniczych właściwego przygotowania sprzętowego oraz niezbędnego wyszkolenia. – W szeregach naszych miejskich jednostek znajduje się kilku strażaków – ochotników, którzy są przeszkoleni z obsługi tego sprzętu, zatem może on być wykorzystany w każdej chwili, a tu szybka reakcja jest najważniejsza. To nie jest ważne, czy dzięki niemu będzie uratowana jedna osoba czy sto. Każde życie jest ważne. Wierzę, że będziecie się czuli pewniej dysponując takim sprzętem – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Lokalizacja jednostek OSP sprawia, że wielokrotnie pierwszymi na miejscu zdarzenia są druhowie OSP, to od ich postawy oraz czynności wykonywanych w pierwszej fazie działań zależy zdrowie i życie ludzkie. Zakup wyspecjalizowanego sprzętu ratowniczego sprawi, że pomoc ta będzie jeszcze bardziej skuteczna (każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza szansę na uratowanie poszkodowanych o 10%). – Bardzo się cieszę, że ten sprzęt będzie do Państwa dyspozycji, jednak mam nadzieję, że nie będziecie musieli go używać – powiedziała Maria Kurowska, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, która wzięła udział w przekazaniu sprzętu.

Dofinansowanie pozwoliło na zakup dwóch wysokiej klasy defibrylatorów marki ZOLL wraz z modułami szkoleniowymi.