Orszak Trzech Króli po raz 6. w Jaśle

Uliczne kolędowanie

281

Trzej Królowie ze swoimi kolorowymi orszakami – w niedzielę 6 stycznia br. – już po raz szósty przybyli do Jasła, by razem z licznymi mieszkańcami przemierzyć miasto w hołdzie nowonarodzonemu Dziecięciu.

Jasło było jedną z ponad 750 miejscowości, przez które 6 stycznia br. przeszedł w tym roku Orszak Trzech Króli. Władcy na koniach, prowadzeni przez kolędniczą gwiazdę i Miejsko-Kolejową Orkiestrę Dętą wyruszyli sprzed sanktuarium św. Antoniego i – zatrzymując się po drodze przed Jasielskim Domem Kultury – dotarli na Rynek, gdzie pokłonili się małemu Jezusowi. Na schodach JDK i na Rynku uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali jasełka, zachęcając wszystkich do wspólnego kolędowania, natomiast zanim Orszak się uformował gwardian jasielskich franciszkanów o. Paweł Sroka przybliżył świętującym jego ideę i chrześcijański charakter. – W kraju impreza organizowana jest po raz 12. (…) Dzień Objawienia Pańskiego – Święto Epifanii potoczne nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym. Należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół: w III w. we wschodnim Kościele oraz w IV w. w Kościele zachodnim. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym mędrcy ze Wschodu, nazywani również królami lub magami (w wieku VIII nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar) wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę przynieśli małemu dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło – tłumaczył zakonnik. – Po ponad 50 latach przerwy, od 2011 roku, jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy. Podobnie jak i w wielu innych krajach np.: we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii i Szwajcarii. (…) Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek – tak, jak i budowę szopek bożonarodzeniowych – zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej przedstawienia o Bożym Narodzeniu. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii: święta rodzina, trzej królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona: Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek. Orszak Trzech Króli stanowi bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Jest on otwartą rodzinną imprezą plenerową promującą aktywne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu święta Objawienia Pańskiego.

Na rynku burmistrz Jasła Ryszard Pabian podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Orszaku Trzech Króli oraz mieszkańcom, którzy wzięli w nim udział, by złożyć hołd maleńkiemu Jezusowi leżącemu w żłobie i zaprosił wszystkich na wspólne świętowanie za rok. Z kolei proboszcz jasielskiej kolegiaty ks. Zbigniew Irzyk, dziekan Dekanatu Jasło wschód poprowadził modlitwę i pobłogosławił uczestników orszaku, a wcześniej powiedział m.in.: – Już od 6 lat przemierzamy ulice naszego miasta aby wyznać naszą wiarę w tę prawdę, że przyszedł Syn Boży na ziemię; on nas zbawił i odkupił, i że my mamy – tak jak dzisiaj trzej mędrcy – też przychodzić do niego, aby przede wszystkim dać mu dar naszej miłości, naszej wiary. (…) Życzę wam, drodzy mieszkańcy Jasła, by Duch Święty odnowił w nas wiarę w Jezusa Chrystusa, odnowił miłość, która prowadzić nas będzie do innych ludzi i nadzieję, że wszystko może być piękne, jeśli przyjmiemy Boga do naszego życia. Niech ta gwiazda wiary prowadzi nas po drogach życia tego roku i umacnia nas w tym, co piękne i dobre.

Orszak Trzech Króli 2019 w Jaśle zorganizowali: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, jasielskie parafie i szkoły. W scenkach nawiązujących do Bożego Narodzenia wystąpili uczniowie szkół podstawowych nr 1 i 4, a oprawę muzyczną zapewniła Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Ireneusza Fatygi, Zespół Muzyczny SP nr 2 oraz kapela „Trzcinicoki”.

tekst i zdjęcia st