Obwodnica Jasła – podpisanie umowy na wykonanie koncepcji programowej

Dzisiaj podpisana została umowa na wykonanie koncepcji programowej przebiegu obwodnicy Jasła. Przetarg ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na wykonanie koncepcji wygrała firma Promost Consulting z Rzeszowa. Koszt jej wykonania wynosi 6 mln 600 tys. zł.

Goszczący w Jaśle minister infrastruktury Rafał Weber podkreślał, że obwodnica Jasła, realizowana jest w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic – Jasło to bardzo ważny punkt komunikacyjny na mapie województwa podkarpackiego, bo tutaj krzyżują się dwie drogi krajowe 28 i 73. Naszym zadaniem, czyli ministerstwa infrastruktury, jest spowodowanie, aby komunikacja w Jaśle i powiecie jasielskim została zorganizowana w jak najlepszy sposób.

Obwodnica Jasła będzie drogą o długości ok. 9,1 km, w tym 6,6 km drogi po nowym śladzie oraz 2,5 km rozbudowy istniejącej drogi krajowej nr 73, wraz ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi (ronda), odcinkami dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, obiektami inżynierskimi (jeden most, dwa wiadukty), urządzeniami ochrony środowiska, oświetleniem drogowym, a także urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Według dyrektora rzeszowskiego oddziału GDDKiA Bogdana Tarnawskiego koncepcja programowa obwodnicy powinna być gotowa w drugim kwartale 2024 roku. Później opracowany zostanie program funkcjonalno-użytkowy i ogłoszenie przetargu na system zaprojektuj-wybuduj. Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest na rok 2028. – Budowa dróg krajowych jest przedsięwzięciem niezwykle skomplikowanym, trwającym długie lata. Można przyjąć, że od pomysłu od zapoczątkowania inwestycji mija około 8 do 10 lat na jej ukończenie – zaznacza dyrektor Tarnawski.

Obwodnica Jasła powstaje w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Obwodnica Jasła jest jedną z trzech obwodnic w ciągu drogi krajowej 73 Pilzno- Jasło, które mają powstać. Są to jeszcze obwodnice Pilzna oraz Brzostku i Kołaczyc.

Temat budowy obwodnicy Jasła zainicjował ówczesny poseł RP Bogdan Rzońca, który końcem 2015 roku wystosował do Miasta Jasła pismo z propozycją podjęcia działań w tym temacie. Już w styczniu 2016 roku Poseł Bogdan Rzońca zgłosił poprawkę do budżetu państwa polskiego dotyczącą zabezpieczenia środków w wysokości 2 mln zł na drogę Pilzno-Jasło. Dodatkowo w styczniu 2016 roku 6 wójtów i burmistrzów (burmistrzowie: Jasła, Kołaczyc, Brzostku i Pilzna oraz wójtowie gminy Jasło i Brzyska), wystąpiło z wnioskiem do GDDKiA dołączając, przygotowaną przez Miasto Jasło, propozycję alternatywnego przebiegu drogi krajowej nr 73.