Obwodnica Jasła na etapie przetargu na koncepcję programową – trwa realizacja Programu budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim

267
Jasło widok z drona

W województwie podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic powstanie osiem nowych inwestycji. Pięć obwodnic (Kolbuszowa, Miejsce Piastowe, Przemyśl, Nowa Dęba, Sanok) jest już na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej, a kolejne trzy (Pilzno, Jasło, Brzostek i Kołaczyce) są na etapie przetargu na koncepcję programową.

Trzy obwodnice w trakcie przetargu

19 lipca br. otwarto oferty w przetargu na wykonanie koncepcji programowej dla trzech obwodnic w ciągu DK73 – Pilzna (2,6 km), Jasła (6,6 km) oraz Brzostka i Kołaczyc (13,4 km). Dla obwodnicy Pilzna najniższą ofertę na kwotę blisko 1,5mln zł złożyła Pracownia Inżynierska KLOTOIDA. 

Dla obwodnicy Brzostka i Kołaczyc najniższą ofertę na kwotę ok. 6,1mln zł złożyła firma Egis Poland, która również złożyła najniższą ofertę na kwotę 5,2 mln zł dla obwodnicy Jasła. Aktualnie trwa weryfikacja ofert. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na opracowanie koncepcji programowych.

Podstawowym celem budowy tych obwodnic jest wyprowadzenie ruchu z miejscowości, a przez to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Inwestycje poprawią również warunki i bezpieczeństwo jazdy dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. DK73 prowadzi bowiem ruch pojazdów zarówno z kierunku autostrady A4 i drogi krajowej nr 94, ale także tych włączających się do drogi krajowej nr 73, która przejmuje ruch z południowej części województwa.

Aktualnie prowadzone jest postępowanie administracyjne o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wniosek został złożony na cały odcinek drogi krajowej nr 73 od Pilzna do Jasła wraz z obwodnicami i odcinkami rozbudowy.

GDDKiA/UMJ