Obszar społeczny

Realizacja programu Jasło Miasto Wiedzy

realizator: Miasto Jasło

Program Jasło Miasto Wiedzy, zakłada wdrożenie szeregu działań, które pozwolą na podniesienie jakości edukacji, poszerzenie oferty kształcenia i doskonalenia oraz rozwój kompetencji mieszkańców Miasta.

Działania skupiają się wokół nowo powstałego Generatora Nauki GEN, który jest „sercem”/miejscem skupiającym jaślan w różnym wieku, różnych profesji, których łączy chęć rozwijania kompetencji, głód wiedzy i gotowość na zmienianie Jasła.

Działania realizowane w ramach programu Jasło Miasto Wiedzy:

  • Giełda Genialnych Pomysłów dla Jasła – realizacja projektów badawczych (indywidualnych i grupowych) przez dzieci i młodzież wykorzystywanie laboratoriów zlokalizowanych w GENie;
  • Jasielski Uniwersytet Dziecięcy – realizacja zajęć pobudzających zainteresowania dzieci;
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku – realizacja zajęć plenarnych w formule wykładowej oraz zajęć warsztatowych i praktycznych w mniejszych grupach, szczególnie w zakresie zajęć informatycznych, sportowo-rekreacyjnych, laboratoriów naukowych;
  • Jasielskie Towarzystwo Naukowe im. I. Łukasiewicza – utworzenie organizacji pozarządowej wspierającej aktywność naukową mieszkańców Jasła, popularyzującej dokonania naukowe jaślan. Formy działania: regularne wykłady gościnne, spotkania z naukowcami, konkursy, wspieranie działania wydarzeń edukacyjnych i naukowych w Jaśle, organizacja Jasielskich Dni Nauki;
  • Jasielski Bon Szkoleniowy;
  • wdrożenie programu wsparcia dla doskonalenia zawodowego jaślan w wieku 18-65 lat, chcący poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje w ramach szkoleń i studiów.

Utworzenie centrum wspierania aktywności organizacja pozarządowych

realizator: Miasto Jasło

Organizacje pozarządowe z Jasła, które nie mają możliwości lokalowych na spotkania, prowadzenie swojej działalności i przechowywania dokumentów itp. będą mogły korzystać ze specjalnie dedykowanych dla nich pomieszczeń znajdujących się w Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości.
W ramach utworzonego Centrum organizacje pozarządowe będą mogły uzyskać pomoc w zakresie działalności w trzecim sektorze (ekonomia społeczna, wolontariat, zakładanie NGO’s).
Zakres wsparcia obejmuje: doradztwo podatkowe, doradztwo specjalistyczne wg potrzeb NGO (m.in. wsparcie prawnika, specjalisty ds. promocji, specjalisty ds. pozyskiwania funduszy, zamówień publicznych, e-marketingu, specjalisty ds. wystąpień publicznych, informatyka – tworzenie stron internetowych i ich obsługi; itp.) , szkolenia, wyjazdy studyjne (budowanie partnerstw lokalnych i ponadlokalnych, sieciowanie NGO’s, dobre praktyki, networking).

Centrum Aktywnego Seniora – część inwestycyjna i nieinwestycyjna

realizator: Miasto Jasło

Powstałe Centrum Aktywnego Seniora przeznaczone będzie dla osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60 lat i więcej, szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne. Pobyt w Centrum będzie bezpłatny.

W ramach inwestycji zostaną zaadoptowane/wyremontowane pomieszczenia przeznaczone na Centrum. Działania w ramach Centrum Aktywnego Seniora skierowane będą na:

  • poprawę jakości życia seniorów w środowisku lokalnym, poznawanie nowych osób i rozwój zainteresowań,
  • zapewnienie seniorom wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w tym wsparcia specjalistycznego,
  • integrację i aktywizację społeczną środowiska seniorów, w tym rozwoju działań samopomocowych,
  • zwiększenie zaangażowania seniorów w życie społeczności lokalnych i w wolontariat.

W ramach Centrum Aktywnego Seniora prowadzone będą działania integracyjne i aktywizacyjne o charakterze edukacyjnym, prozdrowotnym, kulturalnym, rekreacyjnym itp. w zależności od potrzeb stwierdzonych w środowisku lokalnym.

Miasto to Ja

realizator: Miasto Jasło

Cel: wzbudzenie wśród mieszkańców przywiązania do miasta, wzmacnianie tożsamości lokalnej i zaangażowania w życie miejskie. W ramach projektu zostaną zorganizowane:

  • spotkania Trzech Pokoleń oraz warsztatów z mieszkańcami (m.in. sesje motywacyjne)
  • uliczne akcje tematyczne;
  • mini olimpiada osiedlowa/turniej osiedlowy;
  • Flashmob – z udziałem mieszkańców, nauka tańca i choreografii;
  • „Do Źródeł” – warsztaty śpiewu tradycyjnego.

Idziemy w Jasło

realizator: Miasto Jasło

Cel: zaproszenie mieszkańców do podejmowania dyskusji na temat wspólnej przestrzeni miejskiej i wizji jej rozwoju na najbliższe lata. Działania:

  • „kawiarnie obywatelskie” włączenie mieszkańców do aktywnego współdziałania zmierzającego do rozwoju miasta. Przedsięwzięcie planuje się realizować dwa razy do roku podczas głównych wydarzeń miejskich – Dni Jasła, Dni Wina.
  • warsztaty kreatywne przeprowadzone metodą wspólnego projektowania rozwiązań, które mogą być zastosowane w mieście (konsultacje społeczne m.in. przy wykorzystaniu techniki graphic recording – czyli zaangażowania rysownika, który od razu graficznie przedstawia wizje i pomysły sugerowane przez uczestników spotkania).

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content