Nowy zakład produkcyjny powstaje w Jaśle

Nowy zakład firmy Kronospan powstaje na terenie dawnego Zakładu Płyt Wiórowych w Jaśle. Kronoflooring LVT Sp. z o.o. będzie produkował panele podłogowe PVC w nowej technologii SPC. Docelowo zakład ma produkować około 10 mln metrów kwadratowych paneli podłogowych rocznie. Klientem mają być głownie rynki europejskie i rynek amerykański. Inwestycja opiewa na około 100 mln euro, a firma planuje zatrudnić w najbliższym okresie do 250 pracowników.

Zakład Kronofooring LVT Sp.z o.o. będzie produkował panele PVC, czyli będzie stosował technologię znaną od lat, między innymi ze spółki Gamrat. – Są to najnowsze rozwiązania technologiczne, a cała inwestycja została określona jako niskoemisyjna, albo praktycznie z żadną emisją. Produkcja odbywać się będzie w tak zwanym układzie zamkniętym. Wszystkie odpady produkcyjne będą trafiały z powrotem jako surowiec produkcyjny – zapewnia dyrektor spółki Robert Laska, podkreślając jednocześnie, że instalacje wodna i olejowa również są w obiegu zamkniętym, a produkcja określna jest jako bezzapachowa.

Panele będą produkowane głownie z surowców naturalnych, a produkcja będzie odbywać się w systemie czterobrygadowym. Obecnie już zostało zatrudnionych 60 nowych pracowników, którzy szkolą się w innych zakładach firmy Kronospan, tak by w momencie uruchomienia zakład już posiadał wykwalifikowaną kadrę.

Jesteśmy w Jaśle dlatego, że kupiliśmy ten zakład kilka lat temu po dawnym Zakładzie Płyt Wiórowych i jako grupa poczuwaliśmy się do odpowiedzialności rozwoju tego zakładu, który tu wcześniej funkcjonował. Chcieliśmy odtworzyć miejsca pracy i wielu pracowników powraca do nas. Poza tym Jasło w Polsce znane jest z PVC i znane także z dobrej jakości w tej dziedzinie – zaznaczał dyrektor R. Laska.

Zakład obecnie przechodzi całkowitą rewitalizację. Wymieniane są instalacje elektryczna, wodna, tryskaczowa, membranowa, montowane są nowe posadzki. Już zainstalowane są dwie linie produkcyjne, które mają zostać uruchomione w najbliższym czasie.

Firma chce również uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym Jasła i okolic. W tej chwili prowadzi rozmowy z wyższymi uczelniami z Jasła i Krosna. Planuje wspólnie akcje i działania z urzędem miasta i starostwem.

Osoby zainteresowane podjęciem pracy w nowo powstającym zakładzie, który ma zostać uruchomiony pod koniec przyszłego roku, powinne kontaktować się z przedstawicielami firmy (ogłoszenia w urzędzie pracy, kontakt również na ul. Przemysłowej 10 w Jaśle).