Na jasielskim rynku Święty papież Polak

Plenerową wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II, nad którą honorowy patronat objął ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej bp Jan Wątroba, można – do 11 listopada br. – oglądać na rynku w Jaśle. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 26 września br.

Wystawa „Polska miłością wskrzeszona – Święty Papież Polak”, upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego na Stolicę Piotrową (16 października 1978) składa się z kilkudziesięciu plansz z wielkoformatowymi zdjęciami z różnych lat posługi kapłańskiej późniejszego papieża, od 27 kwietnia 2014 r. – świętego, opisów i cytatów. Została opracowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Wydawnictwem Biały Kruk, a do Jasła trafiła za sprawą dziekana Dekanatu Jasło – Wschód ks. Zbigniewa Irzyka, burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana i tłumaczki dzieł papieża – Polaka na język bułgarski dr Marii Szańcy, która jest kuratorem wystawy.

Ojciec Święty w swoich wystąpieniach szczególnie podkreślał znaczenie godności osobistej, świętości ludzkiego życia, rolę rodziny opartej na małżeństwie, znaczenie edukacji, wolności myśli i wolności religijnej, ochronę praw człowieka i grup społecznych, pracę postrzeganą jako dobro społeczne i osobiste oraz sprawowanie władzy politycznej rozumianej jako służba – mówiła podczas otwarcia wystawy dr Maria Szańca.

Różne aspekty wolności w życiu narodu wspomniał – w kontekście życia i nauczania Jana Pawła II oraz wystawy – ks. dziekan Zbigniew Irzyk. Między innymi przypomniał stwierdzenie papieża na Jasnej Górze, że tu zawsze byliśmy wolni. – Tu byliśmy wolni w sposób duchowy – tłumaczył ks. Irzyk. – Świętość papieża jest także drogą wolności, która jest nam też potrzebna, bo jeśli nie będziemy wolni wewnętrznie od różnych nałogów, od różnych zniewoleń, to będziemy niewolnikami samych siebie, ale także utracimy wolność w sensie szerszym. Niech więc świętość Jana Pawła II, którą pokazują te obrazy z życia codziennego, będzie dla nas zaproszeniem do naszej wolności wewnętrznej, czyli naszej świętości. I niech będzie budowaniem tej wolności w naszej ojczyźnie. Bo pamiętajmy wolność jest zadana. Nam także.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian, dziękując za przybycie gościom wernisażu oraz tym, którzy go uświetnili swoimi występami, dodał, że to już trzecia wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II na jasielskim rynku zorganizowana głównie staraniem dr Marii Szańcy. – Mam nadzieję, że ta wystawa, jak wszystkie poprzednie spotka się z miłym odbiorem, czego serdecznie wszystkim życzę – powiedział burmistrz.

Oprawę artystyczną otwarcia wystawy zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle i Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wychowankowie franciszkańskiej świetlicy „Radosna Przystań”, którzy przedstawili inscenizację poświęconą Janowi Pawłowi II.