Lądowisko „Ikar” z nowym, bezpiecznym miejscem do lądowania i startu

Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „Ikar” zwróciło się do Miasta Jasła z prośbą o utwardzenie miejsca na prowadzonym przez nich lądowisku, tak by umożliwić bezpieczne lądowanie i strat śmigłowcom wykorzystywanym do transportu chorych do i ze szpitala w Jaśle. Lądowisko to szczególnie jest wykorzystywane w czasie trwającej pandemii Covid-19.

Z lądowiska „Ikar” korzystają śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także ciężkie śmigłowce wojskowe Sokół. Trawiasta nawierzchnia lądowiska uniemożliwiała bezpieczne z niego korzystanie, stąd też pojawiła się prośba stowarzyszenia. Takie sytuacje, kiedy koła ciężkich śmigłowców zatapiały się w trawiastej nawierzchni zdarzyły się już i wówczas konieczne było przestawienie śmigłowca na nowe miejsce.

Miasto zawsze stara się reagować na tego typu prośby, stąd też w miejscu lądowiska wyłożone zostały płyty betonowe licujące z nawierzchnią, które umożliwiają bezpieczne lądowanie i start śmigłowcom w każdych warunkach. Dodatkowo utwardzona została droga dojazdowa, tak by umożliwić bezpieczny dojazd do lądowiska. Koszt tych prac, które pokryte zostały przez Miasto Jasło wyniósł 15 tys. zł