Kolejne przejścia interaktywne pojawią się w Jaśle

Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie na budowę kolejnych interaktywnych przejść dla pieszych. Tego rodzaju przejścia posiadają synchronizowane ze sobą czujniki ruchu, świecące elementy odblaskowe oraz znak drogowy z lampą ostrzegawczą, wszystko po to, by w jak najlepszy sposób chronić pieszego.

Nowe interaktywne przejścia powstaną w na trzech skrzyżowaniach:

– ul. 3 Maja z ul. Staszica i ul. Czackiego (koło poczty)

– ul. Kołłątaja z ul. Asnyka i ul. Sobieskiego (koło JDK)

– oraz ul. Floriańskiej z ul. Rejtana (w pobliżu II LO)

Aktywne przejścia będą w tych miejscach, na których zdarza się więcej wypadków, poza tym w ich pobliżu znajdują się placówki często odwiedzane, zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych (poczta, szkoły, JDK, szkoła muzyczna). Dodatkowo dwa z wyznaczonych miejsc znajdują się na nowo powstałej ścieżce rowerowej łączącej trzy miejskie ośrodki rekreacyjne MOSiR, Ogródek Jordanowski i Kwiatową.

Warto zaznaczyć, że przejścia tego typu nie działają w sposób ciągły, a jedynie aktywują się w momencie zbliżania się pieszego. Na terenie naszego miasta znajdują się już cztery takie przejścia, po dwa na dwóch ulicach: ul. Szkolnej (w pobliżu wjazdu do ZSM nr 3 i sklepu Biedronka oraz w pobliżu niepublicznego przedszkola i pasażu prowadzącego do MOSiR-u) i ul. 3-go Maja (koło kościoła oo. Franciszkanów oraz pomiędzy ul. W. Pola, a sklepem Biedronka).

Przejścia w kolejnych lokalizacjach, zgodnie z wytycznymi rządowego programu, mają powstać w 2022 roku. Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie na to zadanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w wysokości 182 400 zł. Natomiast szacunkowy koszt zadania to 228 tys. zł.