Strona główna Józef Krzyżowski

Józef Krzyżowski

Urodził się 11 stycznia 1902r. w Węgierskiej Górce w powiecie żywieckim. Ukończył sześcioklasową szkołę powszechną i trzyletnią szkołę zawodową. W listopadzie 1920r. podjął pracę jako ślusarz na kolei w Żywcu. Na stanowisku ślusarza pracował do roku 1927 i po skończeniu kursu podjął pracę jako palacz parowozowy. W 1935r. został przeniesiony do parowozowni w Jaśle. Aktywnie działał w PPS i Związku Zawodowym Kolejarzy. Od początku wojny działał w konspiracji rozpowszechniając druki propagandowe. Za swą działalność został aresztowany przez gestapo i przesiedział rok w więzieniu. Po zwolnieniu z więzienia podjął pracę w rzeźni miejskiej. Od 1943 r. został przez władze niemieckie skierowany do pracy na kolei. Po zakończeniu wojny wstąpił do PPS i aktywnie uczestniczył w odgruzowywaniu lokomotywowni. Został wybrany przewodniczącym Związku Zawodowego Kolejarzy w Jaśle.

Po 1946r. powierzono mu funkcję burmistrza miasta Jasła, którą sprawował do 1949r., kiedy to powierzono mu obowiązki przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej. Jednocześnie aktywnie działał w PZPR w Jaśle. Od 1950 do 1961r. pełnił funkcję Przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Jaśle. Jednocześnie aktywnie działał w Związku Zawodowym Kolejarzy. Organizował działalność kina „Kolejarz” i przedszkola kolejowego. Pełnił funkcję łowczego powiatowego. Za swą działalność wielokrotnie został odznaczony, między innymi: Medalem X—lecia PRL. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 1 stycznia 1974r. w Jaśle.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content