Strona główna Józef Biesiadzki

Józef Biesiadzki

Józef Biesiadzki, burmistrz Jasła w latach: 1871-1874 r.

Znany majster krawiecki i właściciel posesji w mieście. Wieloletni radny w Radzie miasta Jasła. Trzykrotnie sprawował funkcję zastępcy burmistrza podczas kadencji Antoniego Koralewskiego i Stefana Majewskiego. Wielokrotnie sprawował funkcję asesora.

Jako burmistrz miasta Jasła wyjednał u władz we Lwowie zgodę na utworzenie w Gimnazjum w Jaśle klasy V i dalszych. Pozwoliło to na rozbudowanie szkoły i zwiększenie jej rangi w regionie. Dodatkowo uzyskał na ten cel subwencję Rady Szkolnej Krajowej w wysokości 2.000 zł reńskich. Brał aktywny udział w pracach komisji do spraw propinacji przyczyniając się do poprawy finansów miejskich. Był jednym z bardziej aktywnych radnych Rady Miejskiej w Jaśle. Pracował w komisjach: prawniczej, do spraw rozbudowy rzeźni miejskiej, komisji do spraw budowy kolei. Szczególnie aktywnie działał właśnie na rzecz budowy kolei udając się w tej sprawie osobiście do Wiednia.

Znany był również z działalności charytatywnej. Z własnych funduszy przeznaczył 100 zł reńskich na fundusz „Dla sług dobrych i wiernych”. Fundusz ten utworzony został przy Radzie miejskiej i miał na celu wspomaganie najbardziej potrzebujących.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content