Strona główna Jerzy Ligocki

Jerzy Ligocki

Urodzony 3 października 1893r. w Łopusznej w powiecie nowotarskim. Po ukończeniu Wiedeńskiej Akademii Handlowej wstąpił do Legionów Polskich. W 1921r. Uczestniczył w III powstaniu Śląskim. Awansowany do stopnia kapitana dowodził kompanią Zakopiańczyków. W 1931r. mianowany Komisarzem rządowym w Jaśle. W tym czasie skutecznie kierował pracami Magistratu, a Rada Przyboczna wysoko oceniała jego kwalifikacje. Wyrazem tego było zwiększenie mu wynagrodzenia. Podczas pełnienia przez niego funkcji Komisarza rządowego między innymi: zakupiono sprzęt dla straży pożarnej, wykorzystywany również do polewania ulic w upalne dni, powołano Straż Obywatelską, wsparto finansowo przebudowę szpitala.

Jako burmistrz był członkiem Rady Szkolnej Miejscowej. Przede wszystkim zajmował się uregulowaniem finansów miejskich. Na stanowisku pozostał do dnia 7 stycznia 1933 r . Zrezygnował z pełnionej funkcji i przeniósł się do Korpusu Technicznego Związku Straży Pożarnych RP. Pełnił funkcję dowódcy II Warszawskiego Oddziału Straży Ogniowej. W 1938r. aktywnie włączył się w odzyskanie Zaolzia. Zorganizował Ochotniczy Legion Zaolziański. W tym czasie awansowany do stopnia majora.

W 1939r. brał udział w obronie Warszawy pełniąc funkcję dowódcy dzielnicy Północ. Po klęsce wrześniowej od 23 grudnia 1939r. aktywnie działał w konspiracji. Był twórcą i pierwszym Komendantem Głównym Strażackiego Ruchu Oporu „Skała” W styczniu 1940r. objął stanowisko Komisarycznego Kierownika Technicznego Pożarnictwa w Generalnym Gubernatorstwie. Został przez władze okupacyjne awansowany do stopnia pułkownika pożarnictwa. Z ramienia swej funkcji pełnił nadzór nad Centralną Szkołą Pożarnictwa w Warszawie.

Pod jej przykrywką organizowano konspiracyjne kursy podchorążych. Zdekonspirowany w 1942r. ukrywał się z całą rodziną. Aresztowany w styczniu 1944r. był więziony na Pawiaku. Po czteromiesięcznym śledztwie wywieziony do Stutthofu. Otrzymał numer obozowy 36167. Zginął wiosną 1945r. w Policach podobozie Stutthofu.

Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari w 1921r. za udział w III powstaniu śląskim, Krzyżem Niepodległości, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content