Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz – obchodziłby dzisiaj 94 urodziny

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz – jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych obchodziłby dzisiaj – 10 kwietnia – 94 urodziny. Jaślanin zmarł 31 lipca 2021 r.

Muzyk, który urodził się w Jaśle, ale od wielu lat mieszkał w Warszawie. Utrzymywał jednak stały kontakt z naszym miastem, a jego marzeniem było tu przyjechać. Niestety kłopoty ze zdrowiem, a później choroba na to nie pozwoliły.

26 marca 2012 roku na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle oraz Jasielskiego Domu Kultury w uznaniu wielkiego dorobku tego niezwykłego jaślanina, Rada Miejska Jasła przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Artysta nie zapominał o rodzinnym Jaśle wspierając je darowiznami (zakup nowego fortepianu dla Jasielskiego Domu Kultury, stypendia dla młodych, utalentowanych muzycznie jaślan, wsparcie finansowe Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle).

Jerzy Duduś Matuszkiewicz zmarł 31 lipca ubiegłego roku. W ostatniej drodze towarzyszyła mu delegacja z Jasła na czele z burmistrzem Ryszardem Pabianem.