Jasło pamięta

81
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na cmentarzu żydowskim ku pamięci pomordowanych przez (od lewej strony) Magdalenę Białek , Mariusza Światka i Patrycję Bimkiewicz

Jasło włączyło się w organizację tegorocznych XV Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu (27 stycznia).

Upamiętnieniem tego dnia było złożenie kwiatów na pomniku znajdującym się na cmentarzu żydowskim, a także zapalenie symbolicznego zniczu. Kilka słów dotyczących historii Żydów zamieszkujących teren Jasła i okolic powiedział Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, z kolei Magdalena Białek, nauczycielka w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle, upamiętniła ofiary Holocaustu odczytując wiersz Wisławy Szymborskiej zatytułowany „Jeszcze”.

Dodatkowo w ramach obchodów Muzeum Regionalne w Jaśle im. dra Stanisława Kadyiego przygotowało wystawę plenerową „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Fotografie pochodzące ze zbiorów rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej można będzie obejrzeć na Placu Inwalidów Wojennych do końca lutego.