Tegoroczne Dni Jasła z pewnością można nazwać świętem miasta, gdyż stały się okazją do budowania silnej tożsamości wewnątrz miasta, poprzez korzystanie z inspiracji pochodzących od mieszkańców i z ich udziałem. Było to możliwe dzięki jasielskim instytucjom, szczególnie z obszaru kultury, historii i ochrony dziedzictwa kulturowego. To te instytucje kultury, jako składnik społeczności lokalnej, tworzą mechanizmy partycypacji społecznej poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń.

Tak właśnie powstał pomysł na happening malarski „Jak Feniks z popiołów”. 25 czerwca, pod okiem artysty malarza Janusza Gilewicza, z udziałem mieszkańców powstało dzieło, które nie tylko stanowi wyraz zaangażowania, ale i inspirację do angażowania jaślan w życie miasta. W ramach podsumowania, spotkaliśmy się z artystą by zobaczyć efekt happeningu –wywieszony na budynku Jasielskiego Domu Kultury – obraz, na płótnie przedstawiający Feniksa. Wieczorem, czas wspólnych spotkań i rozważań nad rozwojem miasta i jego mieszkańców, umilił koncert „Smaki klasycznej muzyki” oraz towarzysząca mu wystawa Karola Godka „Komparacja”, ukazująca Jasło w dwóch odsłonach.

Miasto zachęcało również mieszkańców do zabrania ze sobą inspirujących myśli związanych z naszym miastem, które znaleźć można było na rynku miejskim i w okolicach miejsc, w których odbywały się w sobotnie animacje rodzinne.

Sobotnie działanie stanowiło jeden z elementów realizacji przedsięwzięcia Miasto to JA, którego celem jest m.in.: wzmocnienie wśród mieszkańców poczucia bycia częścią jasielskiej wspólnoty samorządowej (zgodnie z hasłem Miasto Jasło – to Ja), zwiększenie liczby osób utożsamiających się z Jasłem, dumnych z pochodzenia z Jasła, jego dziedzictwa kulturowego i historii, pobudzanie związków emocjonalnych z miastem, a także podniesienie aktywności mieszkańców poprzez bezpośredni udział w wielu wydarzeniach nie tylko jako odbiorcy, ale również realizatorzy. Rozwijające się prężnie Jasło to miasto z zadowolonymi i dumnymi mieszkańcami.

Przedsięwzięcie „Miasto to JA” realizowane w ramach projektu  „Jasło – moje miasto, mój dom”  finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.