Jasło będzie miało elektryczne autobusy

171

Jasło będzie pierwszym miastem w Polsce gdzie Karsan dostarczy elektryczną wersję autobusu e-Atak. Miasto Jasło podpisało dzisiaj (13 czerwca) z firmą Kinetik Spółka z o.o., autoryzowanym przedstawicielem producenta autobusów Karsan w Polsce, umowę na zakup 6 elektrycznych autobusów o wartości 11,8 mln zł. Jest to element realizowanego przez miasto projektu „Zielony transport publiczny w Jaśle”.

Już niedługo na naszych miejskich ulicach pojawią się pierwsze elektryczne autobusy, a dzięki tej inwestycji Jasło dołączy do miast, które dążą do stworzenia przyjaznego dla środowiska systemu komunikacji publicznej. Jestem przekonany, że to właściwy kierunek– podkreślił podczas podpisywania umowy Adam Kostrząb, burmistrz Jasła.

Firma Kinetik Spółka z o.o. została wyłoniona w przetargu ogłoszonym przez Miasto Jasło. Umowę podpisali Adam Kostrząb, Burmistrz Miasta Jasła oraz Jacek Borkowski, Skarbnik Miasta Jasła, a także Slaven Vrhovski, Członek Zarządu Kinetik. W podpisaniu uczestniczyli także Hande Nur Kirişoğlu – Regionalny Dyrektor Sprzedaży Karsan Otomotiv oraz Piotr Bewziuk dyrektor sprzedaży firmy Kinetik.

Mamy nadzieję, że nowoczesne, ekologiczne autobusy e-Atak szybko wpiszą się w krajobraz Jasła i zyskają aprobatę mieszkańców, którzy chętnie korzystać będą z nowoczesnego taboru – zaznaczył Slaven Vrhovski, Członek Zarządu Kinetik.

Jasło będzie pierwszym miastem w Polsce gdzie Karsan dostarczy elektryczną wersję autobusu e-Atak. Model e-Atak to nowoczesny autobus, w którym wykorzystywana jest technologia koncernu BMW znana z wysokiej jakości i niezawodności zapewniająca duże zasięgi, szybki czas ładowania, wysoką moc i niskie zużycie energii elektrycznej. Autobusy są przyjazne dla środowiska naturalnego i pasażerów ponieważ są ciche i nie emitują spalin. Posiadają wiele udogodnień gwarantując wysoką jakość i komfort podróży. Zabierają na pokład ok. 50 pasażerów, wyposażone są w kasowniki, biletomat, elektroniczne, czytelne tablice kierunkowe oraz klimatyzację. Osobom starszym wygodę zapewni niska podłoga, a niepełnosprawnym rampa oraz specjalnie wydzielone miejsce dla wózków, czy oznaczenia w języku Braillea.

Zakup 6 autobusów elektrycznych w ramach projektu “Zielony transport publiczny w Jaśle” sfinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna wartość projektu, który obejmuje również zakup trzech dwustanowiskowych stacji ładowania to 14,5 mln zł.