Jaślanie pożegnali płka Stanisława Dąbrowę-Kostkę

123

W piątek, 5 kwietnia, płk Stanisław Dąbrowa-Kostka, żołnierz ZWZ-AK, a po wojnie antykomunistycznej konspiracji, uczestnik akcji rozbicia więzienia w Jaśle w sierpniu 1943 r., Honorowy Obywatel Miasta Jasła, spoczął na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Uroczystości pogrzebowe z ceremoniałem wojskowym zgromadziły wiele osób. Oprócz rodziny i przyjaciół Pułkownika obecni byli przedstawiciele różnych władz i organizacji oraz poczty sztandarowe. Wśród nich znaczącą liczbę stanowili przedstawiciele tak bliskiego zmarłemu Jasła. Burmistrza Miasta Jasła reprezentował Paweł Rzońca – sekretarz Miasta Jasła, który na miejscu wiecznego spoczynku Pułkownika odczytał list kondolencyjny burmistrza Ryszarda Pabiana. Radę Miejską Jasła reprezentował Andrzej Dybaś – jej wiceprzewodniczący, a miejskie instytucje kultury – Mariusz Świątek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. Obecni byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego – prezes Wiesław Hap oraz Zbigniew Dranka. Liczną reprezentację na pogrzeb swojego wielkiego Przyjaciela wystawił jasielski Hufiec ZHP im. Rodziny Madejewskich. Blisko pięćdziesięciorgu druhnom i druhom z czterech środowisk: I Szczepu „Orląt”, 139. DH „Lisy”, 307. KGDH „Wilki” i 309. DH. „Golesz przewodzili: phm. Iwona Dziedzic – zastępca komendanta Hufca, hm. Jacek Smolik, phm. Robert Nowiński, pwd. Justyna Hendzel i wspomniany hm. Wiesław Hap. Jasielscy harcerze wystawili drużynę sztandarową, a trójka spośród nich niosła wieńce od Burmistrza Miasta Jasła i Rady Miejskiej, Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

W trakcie wzruszającej mszy świętej przypomniano postać Zmarłego, podkreślając, że zawsze był wierny hasłu „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Po zakończeniu nabożeństwa głos zabrał Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Powiedział on m.in.: „Pan Pułkownik stawił czoła trzem okupantom: niemieckiemu, sowieckiemu i komunistycznemu, i doczekał się wolnej Polski, bo miał w sobie nadzieję, że jutrzenka wolności nadejdzie. Miał w sobie wiarę, nadzieję i miłość, doczekał wolnej Polski, mógł się jej przyglądać i nauczać młode pokolenie, jak kochać Ojczyznę”. Został również odczytany list kondolencyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W czasie spotkania przedstawicieli naszych władz lokalnych i środowiska jasielskiego z rodziną Pułkownika, rozmawiano o potrzebie zachowania wzajemnych kontaktów, a Państwo Kostkowie stwierdzili, że zgodnie z wolą Zmarłego, najlepszym miejscem dla zachowanego przez niego po pamiętnej akcji „Pensjonat” klucza z więzienia w Jaśle będzie jasielskie muzeum. Z kolei prezes SMJiRJ zapewnił, że kolejny – VII Jasielski Marsz Wolności i jego kolejne edycje ku czci uczestników i ofiar „Pensjonatu” będą nosić imię Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki.

/dr/