17 września br. mija 79. rocznica zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę stawiającą zbrojny opór Niemcom, który 1 września 1939 r. zaatakowali nasz kraj, rozpętując II wojnę światową. Jaślanie przypomnieli tę tragiczną datę, organizując patriotyczno-religijne uroczystości i oddając hołd tysiącom ofiar sowieckich represji.

Uroczystości odbyły się w niedzielę, 16 września br. Tradycyjnie już rozpoczęła je msza św. w sanktuarium św. Antoniego w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków i ich rodzin. Po Eucharystii, którą celebrował i homilię wygłosił o. gwardian Paweł Sroka, uczestnicy obchodów w asyście Miejsko – Kolejowej Orkiestry Dętej przeszli pod pomnik Golgota Wschodu, gdzie odbył się apel pamięci poprowadzony przez hm. Wiesława Hapa oraz złożenie kwiatów przez delegacje i osoby pragnące uczcić pamięć ofiar nieludzkiej ziemi.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił pod pomnikiem burmistrz Jasła Ryszard Pabian. –Pamięć o wydarzeniach sprzed blisko 80 lat gromadzi nas pod pomnikiem „Golgota Wschodu” upamiętniającym zbrodnie radzieckie dokonane na Polakach, nie tylko we wrześniu 1939, ale także rok później w Katyniu, Charkowie, Ostaszkowie i Miednoje. Gromadzi nas pamięć o setkach tysięcy Polaków wywiezionych w głąb ZSRR na „nieludzką ziemię”. Wielu z nich nie było już nigdy dane oglądać swoich ojczystych stron – mówił burmistrz. – Gromadzimy się tutaj także dzięki wysiłkom lokalnych struktur Związku Sybiraków, którzy od lat czynią starania o godne upamiętnienie tych wydarzeń. Dziękuję za wasz trud włożony w przekazywanie pamięci o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom.

Głos zabrał także przewodniczący Koła Związku Sybiraków w Jaśle Franciszek Trociński, który omówił pokrótce działalność tej organizacji i przyświecające jej idee. – Związek Sybiraków, gdy się reaktywował w 1988 roku, liczył 150 tys. Sybiraków. W tej chwili już odchodzimy. Została nas garstka. Związek Sybiraków ma około 30 tys. osób. Jeszcze w miarę możliwości zostawiamy ślady pamięci. Na tyle, na ile możemy, ponieważ o wszystko trzeba się starać, walczyć, a nam już nie starcza sił – powiedział, apelując o zachowanie pamięci o Sybirakach dla potomnych.

Oprócz Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej niedzielne uroczystości uświetniły poczty sztandarowe, harcerze jasielskiego hufca im. Rodziny Madejewskich oraz młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2091 przy Zespole Szkół w Trzcinicy.

W poniedziałek, 17 września br., w Jasielskim Domu Kultury odbyła się prelekcja okolicznościowa „Jasielski wrzesień 1939” przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jaśle.

UMJ/JDK