Niech się święci 3. Maja

W Jaśle, tak jak w całej Polsce, w czwartek, 3 maja br. odbyły się uroczystości upamiętniające 227 rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji.

Na jasielskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, będącego jednocześnie uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, złożyły się: msza św. w intencji Ojczyzny na płycie Rynku, przemarsz do parku miejskiego, gdzie burmistrz Ryszard Pabian wygłosił okolicznościowe przemówienie, koncert patriotyczny przy parkowej glorietce i kolejny – popołudniowy – w sanktuarium św. Antoniego (kościół oo. Franciszkanów).

Trzeciomajowe świętowanie rozpoczęła msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Stanisława Słowika, dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej, który także wygłosił kazanie. Przedstawił w nim pokrótce kontekst historyczny ustanowienia Konstytucji 3 Maja, walkę Polaków z wynarodowieniem (nie tylko w czasach zaborów) oraz rolę, jaką w kształtowaniu postaw patriotycznych odegrali pisarze, poeci i ludzie Kościoła. – Bardzo dziękuję księdzu prałatowi za przypomnienie nam w Słowie Bożym ile Polaków kosztowała Ojczyzna oraz zaproszenie, byśmy nie zmarnowali dziedzictwa naszej kultury i tego, co przez życie, przez bohaterstwo dla Polski pozostawili nasi przodkowie – powiedział m.in. na zakończenie uroczystej Eucharystii ks. Zbigniew Irzyk, dziekan Dekanatu Jasło – Wschód. Liturgię uświetniło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, klasa wojskowa z Trzcinicy i jasielscy harcerze, połączone chóry „Echo” i „Soli Deo” oraz Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Parku Miejskim, gdzie wszyscy – w patriotycznym pochodzie – przeszli z Rynku, zatrzymując się po drodze przed tablicą upamiętniającą 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W parku, po odegraniu hymnu państwowego i przemówieniu burmistrza Ryszarda Pabiana, dobitnie uświadamiającym, że przyszłości nie da się budować w oderwaniu od przeszłości, odbył się zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury koncert – montaż słowno muzyczny „Niepodległa, Niepokorna”. Wystąpili w nim laureaci konkursu poezji i pieśni patriotycznej, także zorganizowanego przez JDK, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert został połączony z ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu. Gratulacje złożył im i nagrody wręczył burmistrz R. Pabian w towarzystwie swojej zastępczyni Elwiry Musiałowicz-Czech.

Późnym popołudniem w sanktuarium św. Antoniego odbył się Koncert Muzyki Polskiej pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła, który poprowadziła Kornelia Wojnarowska. Wystąpili: Paweł Wróbel – organy, Seweryn Wróbel – trąbka piccolo, Ihor Maryshkin – baryton, Katarzyna Sytnik – skrzypce, Emilia Leśniak – skrzypce, Mateusz Gałuszka – organy i zespół wokalny Prywatnej Szkoły Muzycznej II st. w Jaśle. Zebrani w świątyni miłośnicy muzyki usłyszeli na początek Gaude Mater Polonia, na zakończenie – poloneza staropolskiego nieznanego autora, a pomiędzy nimi utwory: Feliksa Nowowiejskiego, Karola Szymanowskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Stanisława Moniuszki, Michała Lorenca, Jerzego Derfela, Sławomira Cichora i Mieczysława Surzyńskiego.