Jasielscy seniorzy obchodzili swoje święto

seniorzy

Już po raz trzeci w Jaśle odbyły się Dni Seniora. W piątek (27 września) starsi jaślanie rywalizowali ze sobą w konkurencjach sportowych oraz mogli skorzystać z bezpłatnego poradnictwa ZUS i policji, a w sobotę (28 września) brali udział w przygotowanym specjalnie dla nich programie artystycznym. Organizatorem uroczystości było Miasto Jasło oraz Rada Seniorów Miasta Jasła.

Oficjalne, sobotnie świętowanie rozpoczęła msza św., po której seniorzy z Miejsko-Kolejową Orkiestrą Dętą na czele przemaszerowali ulicami miasta do Jasielskiego Domu Kultury. Tam uroczystego otwarcia dokonał wspólnie z Marianem Soblem, przewodniczącym Rady Seniorów, burmistrz Jasła Ryszard Pabian. – Znany filozof i polityk amerykański Benjamin Franklin powiedział, że nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu. Zatem życzę Państwu tego, byście nie mieli czasu się starzeć, ale żeby też znaleźć choć chwilę na obejrzenie filmu, przeczytanie książki czy rozpieszczanie wnuków. Życzę wam również wiele zdrowia, które pozwoli na realizowanie marzeń – powiedział R. Pabian.

Podczas spotkania zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz-Czech przedstawiła zebranym informacje dotyczące wspierania jasielskich seniorów zarówno przez Miasto Jasło, jak i jednostki jemu podległe: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum Regionalne w Jaśle. Są to m.in.: Jasielska Karta Seniora, poradnictwo prawne i psychologiczne, bezpłatne szczepienia, wolontariat, usługi opiekuńcze, praca socjalna, świadczenia pieniężne i niepieniężne, a także spotkania i wyjazdy dla seniorów.

Kolejnym punktem obchodów był koncert „Jasielskim Seniorom” w wykonaniu: Pauliny Pawluś – sopran, chóru „Laurenti” oraz orkiestry smyczkowej Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle pod dyrekcją Mateusza Gałuszki. III Jasielskie Dni Seniora zakończył spektakl „Małe zbrodnie małżeńskie”.

Dopełnieniem przygotowanych dla seniorów atrakcji była wystawa prac uczestników zajęć realizowanych w Dziennym Domu Pobytu dla osób starszych (DDP). DDP działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej od stycznia 2018 r., a funkcjonuje w ramach projektu „Akademia Pełni Życia”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jasielski Dzień Seniora zorganizowali: Burmistrz Miasta Jasła i Rada Seniorów Miasta Jasła, a współorganizatorami byli: Jasielski Dom Kultury i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.