Strona główna Jan Wilusz

Jan Wilusz

Dr praw, wychowanek Gimnazjum jasielskiego -matura w 1893r. W gimnazjum aktywnie działał w organizacji niepodległościowej „Związek Żuawów”. W latach 1915—1918 stał na czele Zarządu Tymczasowego Miasta Jasła, który kierował sprawami miejskimi w okresie gdy Rada Miasta została rozwiązana. W latach 1911— 1918 pełnił funkcję Naczelnika Sokoła w Jaśle. Aktywnie działał w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Reprezentował stronnictwo narodowo—demokratyczne. Od 1921r. do 1931r. pełnił funkcję burmistrza Jasła. Początek lat dwudziestych to okres odbudowy po zniszczeniach wojny światowej. Jako burmistrz wielokrotnie zajmował się sprawą wykupu elektrowni miejskiej od Banku Hipotecznego we Lwowie. Podczas jego kadencji udało się zakończyć trwającą od początku wieku przebudowę Ratusza i oddać do użytku nowy budynek w 1927 r.

Podczas budowy ratusza wielu radnych zwracało uwagę Zarządowi miejskiemu na przekraczanie wydatków na ten cel. Ostatecznie stało się to powodem konfliktów części radnych z burmistrzem i przybyciem do Jasła specjalnej komisji z województwa. Zarząd miejski został odwołany. Na czele miasta stanął w 1931 r. Komisarz Rządowy. Podczas kadencji burmistrza Wilusza przebudowano wiele ulic i kanałów miejskich. Rozbudowano Rzeźnię miejską. Jako członek Rady Szkolnej Okręgowej Jan Wilusz czynił starania o utworzenie w Jaśle Seminarium Nauczycielskiego. Ponadto stał na czele Komitetu Rozbudowy Miasta Jasła.

Jan Wilusz został wybrany burmistrzem ponownie w 1939r., ale wyboru tego nie zatwierdziły władze wojewódzkie.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content