Urodził się w dniu 23 lipca 1928r. w Jazupolu w województwie stanisławowskim. Podczas okupacji ukończył w Jazupolu szkołę podstawową. W czerwcu 1944 r. wraz z rodziną uciekł do Rzeszowa. Powodem ucieczki jest obawa o bezpieczeństwo rodziny wobec mordów popełnianych przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej. We wrześniu po wyzwoleniu Rzeszowa rodzina Magnowskich wraca do Stanisławowa. Powrót do rodzinnego Jezupola okazuje się niemożliwy. Wobec zmiany granicy państwowej pomiędzy Polską i ZSRR rodzina Magnowskich decyduje się na wyjazd do Polski. Ostatecznie udaje im się znaleźć w Opolu wolne mieszkanie i osiąść na stałe. Pomimo skomplikowanej sytuacji materialnej rodziny, Jan Magnowski podejmuje naukę w II Gimnazjum i Liceum Męskim w Opolu. Po ukończeniu czwartej klasy gimnazjum w 1946r. podejmuje naukę w Liceum Pedagogicznym. Ukończywszy naukę w liceum pracuje jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Grudzicach, a następnie w Wójtowej Wsi. Społecznie opiekował się Spółdzielnią Uczniowską i Związkiem Młodzieży Polskiej. Po trzech latach pracy w oświacie podjął studia dzienne na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Nauk Przyrodniczych — kierunek geografia. Studia ukończył w 1955 r.
Podjął pracę w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Komisji Planowania Gospodarczego w Opolu. W 1955 r. zawarł związek małżeński z Wandą Gawlik z Jasła. W związku z tym poprosił o przeniesienie do Jasła. W dniu 1 kwietnia 1956r. podjął pracę w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Komisji Planowania Gospodarczego w Jaśle.
W 1958 r. rezygnuje z pracy w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Podejmuje pracę w Szkole Podstawowej w Sobniowie.
W 1961r. Jan Magnowski został przeniesiony do pracy w Inspektoracie Oświaty w Jaśle na stanowisko podinspektora szkolnego. Jest odpowiedzialny za budowę, rozbudowę i kapitalne remonty obiektów oświatowych na terenie powiatu. W 1962 r. Jan Magnowski awansował na zastępcę inspektora szkolnego, a w 1965 r. inspektora szkolnego. W czasie jego urzędowania za przyzwoleniem Kuratorium Okręgu Szkolnego w Rzeszowie utworzono w Jaśle Zasadniczą Szkołę Handlową, Technikum Ekonomiczne na bazie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum Chemiczne, Liceum Medyczne i Zasadniczą Szkołę Budowlaną.