Strona główna Jan Bernacki

Jan Bernacki

Urodzony w 1870 r,. zmarł w 1941r. Funkcję burmistrza pełnił podczas inwazji rosyjskiej 1914 r. Stał wówczas na czele komitetu, który sprawował władzę w mieście. Działalność komitetu polegała na organizowaniu życia w mieście zajętym przez obce wojska i świadczeniu pomocy materialnej dla potrzebujących mieszkańców. Pochodził ze starej rodziny jasielskiej. Był właścicielem realności w Jaśle położonych przy ulicy Jagiełły. Posiadał domy czynszowe na swych posesjach. Społecznie, bez wynagrodzenia pełnił funkcję dyrektora Składnicy Kółek Rolniczych w Jaśle.

Gdy jego następca zażądał wygórowanego honorarium na znak protestu założył sklep Towarzystwa Mieszczańskiego „Zgoda”.

Prowadził działalność charytatywną. Niejednokrotnie ubogie rodziny wielodzietne mieszkały w jego mieszkaniach nie płacąc czynszu.

Prawdopodobnie był związany z organizacją konspiracyjną po 1939 r. W 1941 r., kilka dni po jego śmierci gestapo jasielskie usiłowało go aresztować.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content