Projekt złożony do dofinansowania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020
Liderem projekt jest Miasto Jasło a partnerami : Miasto Vranov n/Topl’ou, Miejska Biblioteka Publiczna i jasielski Dom Kultury.
Wartość projektu: 2.456.782,50 Euro / 10.490.641,27 PLN, w tym:
- Miasto jasło 4.617.89,13 PLN
- JDK – 379.981,54 PLN
- MBP – 300.064,94 PLN
Wartość projektu po stronie słowackiej wynosi 1.216235,52 Euro
Projekt ma na celu zwiększenie atrakcyjności dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego pogranicza zarówno pod względem poprawy jego jakości, jak i pośrednio przyczyniając się do wzrostu jego wartości turystycznej. Projekt ma na celu również stworzenie warunków do ożywienia społeczno-gospodarczego miast partnerskich Jasła i Vranova.
Głównym celem projektu jest: Zwiększenie atrakcyjności pogranicza polsko-słowackiego poprzez integrację transgraniczną i budowanie wspólnejtożsamości.
Realizacji powyższego celu głównego projektu, służyć będą opisane poniżej cele szczegółowe:
- Zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego- cel ten zostanie osiągnięty przez utworzenie transgranicznego produktu turystycznego oraz udostępnienie innowacyjnej i responsywnej przestrzeni publicznej, stanowiącej miejsce integracji społecznej i prezentacji wydarzeń kulturalnych.
- Wzmocnienie tożsamości lokalnej oraz europejskiej mieszkańców- cel ten zostanie osiągnięty poprzez organizację wspólnych polsko-słowackich wydarzeń kulturalnych, takich jak warsztaty teatralno-taneczne, uliczne przedstawienia teatralne, warsztaty i konkursy wokalne, wsparcie inicjatyw młodzieżowych.
Wnioskodawcom zależy na spowolnieniu lub nawet całkowitemu zahamowaniu trendu migracji poza Jasło i Vranova mieszkańców poniżej 35 roku życia.
Projekt po stronie polskiej będzie realizowany przez 3 podmioty:, MBP i JDK w sferze społecznej.
- Miasto Jasło
Działania Miasta dotyczą sfery materialno-technicznej i będą polegały na:
1) opracowaniu projektu budowlanego i wykonawczego przekształcenia przestrzeni publicznych w otoczeniu Placu Żwirki i Wigury, w szczególności zaś Placu Inwalidów i pasażu pomiędzy Placem Żwirki i Wigury a Placem Inwalidów oraz przebudowa w/w obszaru.
Proponowana koncepcja reorganizacji przestrzeni oparta jest na planie stworzenia tzw. responsywnej przestrzeni publicznej, to jest takiej organizacji tej przestrzeni i wyposażeniu jej w różnorodne elementy, które „wchodzą” w reakcję/interakcję z użytkownikiem – światłem, dźwiękiem (w tym muzyką) obrazem lub ruchem. Możliwe rozwiązania techniczne i technologiczne, to. np. oświetlenie LED zasilane bezprzewodowo (pole elektromagnetyczne), reagujące na obecność ludzi ( zmiana natężenia lub barwy światła) itp.