Najmłodsi mieszkający w Jaśle entuzjaści nauki wstąpili w sobotę (6 października br.) na Jasielski Uniwersytet Dziecięcy. Indeksy otrzymało 120 małych studentów.

Inauguracja kolejnego roku akademickiego Juniwersytetu odbyła się w Jasielskim Domu Kultury. Na scenie sali widowiskowej JDK indeksy, wraz z zestawami gadżetów, przygotowanych specjalnie dla jasielskich żaków (m.in. plecaki i koszulki) rozpoczynającym „studiowanie” dzieciom w wieku od 5 do 10 lat przekazali: burmistrz Jasła Ryszard Pabian, rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle prof. nadzw. dr inż. Stanisław Polański i zastępca burmistrza Elwira Musiałowicz-Czech.

Wspólnie z Miejską Biblioteką publiczną będziemy zapraszać przeróżne postaci, które będą prowadzić dla was wykłady i doświadczenia. Mam nadzieję, że czas, który spędzicie na zajęciach Juniwersytetu będzie dla was ogromną przyjemnością, a przede wszystkim czasem poznawania najróżniejszych zjawisk występujących w przyrodzie – powiedział przed ceremonią wręczenia indeksów burmistrz Ryszard Pabian. Słowa zachęty do zdobywania wiedzy skierował do najmłodszych słuchaczy również Stanisław Polański, rektor PSW, związanej z Juniwersytetem od chwili jego założenia.

Tegoroczne zajęcia juniwersyteckie będą się odbywać w 8 grupach (po dwie grupy 5- i 6-latków i po jednej: 7-, 8-, 9- i 10-latków), a będzie je organizowała, tak jak w zeszłym roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Przykładowe tematy zajęć i zasady zachowania w czasie ich trwania, krótko przedstawiła dyr. MBP Dorota Woźnica, informując również o utworzeniu przy juniwersytecie specjalnej biblioteki akademickiej.

Pierwsze zajęcia merytoryczne Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbędą się 27 października, a pierwszą, wyjątkową atrakcją rozpoczynającego się roku akademickiego była możliwość zwiedzenia trwającego właśnie w JDK Festiwalu Nauki i wzięcia udziału w eksperymentach.