II Brygada Legionów i Jaślanie w proteście przeciw Traktatowi brzeskiemu

W dniu 19 marca Muzeum Regionalne w Jaśle udostępniło mieszkańcom Jasła ekspozycję plenerową poświęconą II Brygadzie Legionów i Jaślanom biorącym udział w proteście przeciw postanowieniom Traktatu brzeskiego z 9 lutego 1918 r.

Wystawa została udostępniona na Skwerze Inwalidów Wojennych i będzie dostępna w miesiącu marzec kwiecień 2018 r.

Zawiera ona informacje na temat genezy Legionu Wschodniego, II Brygady Legionów mieszkańcom Jasła i ziemi jasielskiej, którzy służyli w tej formacji od jej powstania aż do przejścia przez front pod Rarańczą na znak protestu przeciw postanowieniom traktatu brzeskiego.

Po traktacie brzeskim, społeczeństwo polskie zaprotestowało przeciw przekazaniu Ukraińskiej Republice Ludowej Chełmszczyzny i Podlasia. Ogłoszono strajk a urzędnicy masowo składali dymisję.

W Jaśle strajk trwał od 16-18 lutego 1918 r. Uczestniczyło w nim blisko 15 OOO ludzi. By upamiętnić te wydarzenia Muzeum Regionalne w Jaśle przy współpracy z Urzędem Miasta zorganizowało wspomniana wystawę.

W dniu 19 marca w JDK miała miejsce prelekcja dla młodzież szkół jasielskich na temat Józefa Hallera, II Brygady Legionów i protestów w Jaśle w 1918 r.

Impreza była kolejną z cyklu zaplanowanych na bieżący rok imprez towarzyszących obchodom 100-Lecia Odzyskania Niepodległości pod hasłem „Niepodległe Jasło”

Mariusz Świątek/MRJ