Co najczęściej robisz w wolnym czasie?To jedno z pytań, jakie zadaliśmy rówieśnikom – uczniom szkół podstawowych. Z możliwych do wyboru opcji najczęściej pojawiała się odpowiedź: gram w gry komputerowe. Projekt, którym zajmujemy się w ramach I edycji Giełdy Genialnych Pomysłów, to projekt społeczny, czyli taki którego zadaniem jest zdiagnozowanie problemu określonej grupy wiekowej oraz następnie zaproponowanie sposobu jego rozwiązania.
Po przeprowadzeniu i przeanalizowaniu wyników ankiety na temat spędzania wolnego czasu postanowiliśmy zachęcić rówieśników do spróbowania innej formy odpoczynku, a mianowicie gier planszowych.
Dlaczego gry planszowe?
Może nie wszyscy wiedzą jak wiele zalet mają właśnie te gry. Naukowcy stwierdzili, że pożytkiem płynącym z gier planszowych są m.in:
- dobra zabawa i przez to dobre samopoczucie
- doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną i rówieśnikami
- ćwiczenie pamięci i logicznego myślenia
- złagodzenie stresu
- stymulowanie rozwoju dziecka
- kształcenie kreatywności
- rozumienie i przestrzeganie zasad
….. i jeszcze wiele innych.
Potwierdzenia licznych zalet gier planszowych będziemy szukać w czasie wywiadu z panią psycholog.
W trakcie naszych spotkań w Generatorze Nauki, oprócz poważnych zadań, jakimi były:
- poznanie zasad i przykładów projektów społecznych
- ustalenie zasad pracy w grupie
- znalezienie plusów i minusów pracy w grupie (tych pierwszych znaleźliśmy znacznie więcej)
- poznanie zasad tworzenia ankiet, przygotowanie naszej ankiety oraz przeanalizowanie zebranych odpowiedzi.
Jest też to co lubimy najbardziej, czyli wizyty w mediatece, gdzie poznajemy dostępne tam gry planszowe. Jest tych gier bardzo dużo, także poznanie zasad i rozegranie ich zajmuje nam dużo czasu. Uczestniczymy również w spotkaniach z fundacją GraTy z Krosna, która w jasielskim Generatorze organizuje warsztaty z gier fabularnych i planszowych. Panowie z Fundacji są kopalnią wiedzy na temat gier i bezcennym źródłem informacji na temat organizowania maratonów gier. W trakcie ostatniego takiego spotkania w Krośnie, wzięło udział ponad 1000 osób! Mamy nadzieję, że wieńczący nasz projekt maraton gier planszowych i fabularnych, będzie cieszył się choć w części tak dużym powodzeniem.
Uczniów szkół podstawowych zapraszamy do wypełnienia ankiety na temat wolnego czasu. I już dziś zapraszamy na nasz maraton gier planszowych i fabularnych w marcu.
Bartek, Igor, Wiktor, Błażej i Franek
Zadanie GGP realizowane jest w ramach przedsięwzięcia: „Jasło – Miasto Wiedzy” realizowanego w ramach projektu finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa pn. „Jasło – moje miasto, mój dom”.