Dziesiąta, jubileuszowa kwesta na rzecz ratowania zabytków starego cmentarza w Jaśle

W najbliższy czwartek i piątek (1 i 2 listopada) odbędzie się dziesiąta akcja zbierania pieniędzy na rzecz ratowania zabytków jasielskiej nekropolii. Zebrane w tegorocznej kweście fundusze przeznaczone zostaną na renowację figury Matki Bożej Różańcowej z początku XX wieku na grobie Maryi Gubały. Organizatorem akcji jest Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.

Z pomysłem zorganizowania kwesty wystąpił w 2009 roku Tomasz Kasprzyk. Do tej inicjatywy przychyliła się ówczesna burmistrz Maria Kurowska, która powołała Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Przez dziewięć lat Komitet tylko podczas kwest zebrał łącznie 96 926 zł.

Społeczny Komitet korzysta nie tylko z pieniędzy zebranych podczas kwest, ale również ze wsparcia finansowego i organizacyjnego Urzędu Miasta w Jaśle z dotacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu oraz Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Wspierany jest także finansowo przez Bank Spółdzielczy w Bieczu Oddział w Jaśle oraz przez osoby prywatne (m.in. Jerzy Duduś Matuszkiewicz – 15 tys. zł, Tomasz Kasprzyk – 5 tys. zł z aukcji swoich prac fotograficznych). W sumie na terenie Miasta w latach 2010 – 2018 udało się wykonać prace remontowo-konserwatorskie o łącznej wartości blisko 388 tys. zł (w tym: kwesta – ponad 113 tys. zł, budżet miasta – ponad 145 tys. zł, dotacje Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – 100 tys. zł, dotacje Urzędu Marszałkowskiego 30 tys. zł).

Ważnym przesłaniem dla nas mieszkańców Jasła jest abyśmy traktowali stare nagrobki jako wspólne dziedzictwo i dobro kulturowe, a także odczytywali to jako przejaw więzi z dawnymi pokoleniami mieszkańców Jasła – mówi zachęcając do udziału w akcji Tomasz Kasprzyk, skarbnik Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle.

Dotychczas zostało odrestaurowanych dziewięć pomników nagrobnych: figura św. Jana Ewangelisty z 1879r., najstarsza sygnowana rzeźba w jasielskiej nekropolii wykonana przez Władysława Eliasza Radzikowskiego z Krakowa (2009 r.); Pieta na grobie Wojciecha Pietrzyckiego z pocz. XX w., wykonana przez Józefa Sroczyńskiego artystę kamieniarza z Jasła (2010 r.); nagrobek rodziny Kleczkowskich z poł. XIX w., znajdujący się przy małej bramie wejściowej (2011 r.); pomnik nagrobny Romualda Palcha, jasielskiego farmaceuty oraz założyciela straży pożarnej w Jaśle i jej pierwszego naczelnika. Nagrobek z pocz. XX w. (2012 r.); nagrobek w formie obelisku prof. Andrzeja Karpińskiego, pierwszego dyrektora jasielskiego gimnazjum (utworzonego w 1868 r.) i jego żony Wilhelminy z domu Stadnik z końca XIX w. (2013 r.); nagrobek rodziny Srzeniawskich i Małeckich z figurą Matki Boskiej Apokaliptycznej z przełomu XIX i XX w. Rzeźba wykonana z piaskowca przez jasielskiego artystę, rzeźbiarza Mitasińskiego (2014 r.); pomnik nagrobny rodziny Bartmańskich z rzeźbą figuralną przedstawiającą św. Marię Magdalenę z pocz. XX w., klęczącą w pozycji siedzącej i opartą głową o krzyż (2015 r.); pomnik nagrobny Zofii Olgi Lewickiej zmarłej w 1906 r., w 11 wiośnie życia z rzeźbą figuralną przedstawiającą siedzącego Aniołka (2016 r.) oraz rzeźba figuralna przedstawiająca Najświętszą Maryję Pannę ze złożonymi na piersi rękoma z pocz. XX w., na grobie Marii Sołtys (2017 r.)

Więcej informacji o Komitecie na stronie: https://komitetcmentarzjaslo.pl/