W sobotę, 27 maja, drużyna „Warriors”  Gimnazjum nr 2 w Jaśle  odebrała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Remote Mars Yard 2017”.  Młodzi odkrywcy z całej Polski rywalizowali w nowej edycji konkursu, którego celem jest poznanie technologicznych i naukowych wyzwań związanych z eksploracją Marsa. Projekt ReMY – Remote Mars Yard, współorganizowany przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i firmę ABM Space, oferuje młodym ludziom szansę na wykazanie się swoją pomysłowością, a także na pogłębienie wiedzy o podboju kosmosu w różnych dziedzinach, począwszy od astronautyki i astrobiologii, przez geologię i inżynierię kosmiczną, po podróże międzyplanetarne

Uczniowie z klasy 1c : Dawid Domasławski, Gabriela Hendzel, Julia Kosiek, Bartosz Królikowski, Maciej Pawlik i Maciej Sroka  wierzą, ze marzenia się spełniają.

W poprzedniej edycji konkursu grupa z Jasła zdobyła wspaniałe drugie miejsce w tymże konkursie. Aplikując do kolejnej edycji jako motywację i główny cel  uczestnictwa grupa założyła sobie  zdobycie I miejsca. Stworzyli zespół badaczy i inżynierów, którzy pod opieką pani Jadwigi Moskal nauczycielki geografii wzięli udział w symulowanym badaniu powierzchni Marsa. Konkursowy łazik oraz makieta marsjańskiego krateru zostały zbudowane specjalnie na potrzeby rywalizacji przez specjalistów z ABM Space z Torunia. Są to eksperci wielokrotnie nagradzani w międzynarodowych konkursach University Rover Challenge i uczestniczący w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dzięki konkursowi poznali w jaki sposób przygotowuje się misje zrobotyzowanych łazików marsjańskich. Potrafią przygotować plan misji oraz zasiąść za sterami takiego łazika i wybrać się w podróż po powierzchni czerwonej planety. Konkurs Remote Mars Yard odbył się po raz trzeci i była kolejną szansą dla młodych ludzi, aby wcielić się w rolę ekspertów agencji kosmicznej, którzy zdalnie sterują łazikami takimi jak Curiosity czy ExoMars, Sukces misji zależał od wspólnej pracy wszystkich członków zespołu. Młodzi badacze sprawdzili się w umiejętności komunikacji, sztuce rozwiązywania konfliktów i twórczym podejściu do mierzenia się z problemami. Łaziki symulują również problemy i awarie, które często przydarzają się prawdziwym robotom eksplorującym czerwoną planetę. Zadaniem zespołów było więc również przygotowanie planu awaryjnego w sytuacji  możliwej awarii podzespołów łazika. Uczniowie z Jasła cierpliwie ćwiczyli na symulatorze jazdę łazika po makiecie imitującej powierzchnię Marsa.  Podczas  jazdy finałowej dokonali wielu badań, co dało im dużą  przewagę punktową w stosunku do pozostałych drużyn.  Po pokonaniu wszystkich przeciwności losu, kaprysów zarówno sprzętu jak i marsjańskiej pogody uczniowie zostali zaproszeni na specjalną galę wręczenia nagród w Centrum Nauki Kopernik, gdzie otrzymali  dyplomy- certyfikaty, które są przepustką do ich dalszej kariery kosmicznej. Ponadto otrzymali puchar oraz zaproszenie jako gość specjalny na Festiwal Przemian we wrześniu do Warszawy. Dla zwycięskiej drużyny  nagrodą jest przyjazd przedstawicieli Firmy AMB Space z Torunia wraz ze specjalnym gościem – łazikiem, na których już niecierpliwie czekamy.

Zespół Warriors  wraz z opiekunką składa serdeczne podziękowanie Panu burmistrzowi Ryszardowi Pabianowi, Pracownikom  Urzędu Miasta za pomoc w zorganizowaniu transportu do Warszawy oraz Obserwatorium Astronomicznemu w Jaśle  za  gościnność.