Dla młodszych i starszych w JDK – Świat nauki w zasięgu ręki

Interesujące doświadczenia z różnych dziedzin nauki, popularno-naukowe prelekcje, pokazy najnowszych osiągnięć techniki, fotobudka, rzeźbienie w lodzie, obserwacje astronomiczne, to niektóre z atrakcji VI Festiwalu Nauki, zorganizowanego w piątek i sobotę (5 i 6 października br.) w Jasielskim Domu Kultury i sąsiadującym z nim Parku Miejskim.

Festiwal przyciągnął tłumy zwiedzających. W pierwszym dniu przed południem festiwalowe stoiska odwiedzały zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne, a popołudniu i w sobotę – indywidualne osoby zainteresowane naukami ścisłymi i techniką, najczęściej rodzice lub dziadkowie z dziećmi oraz nastolatkowie.

Imprezę otworzył burmistrz Jasła Ryszard Pabian, który, zaznaczył, że Festiwal Nauki jest jednym z elementów realizowanego już od kilku lat programu Jasło – Miasto Wiedzy. – To przedsięwzięcie, które Miasto Jasło wraz z Jasielskim Domem Kultury już po raz kolejny organizuje, abyście mogli zobaczyć to, czego na co dzień nie macie – mówił burmistrz do dzieci, zachęcając je do obejrzenia festiwalowych atrakcji razem z kolegami oraz przyjścia także po południu i w kolejny dzień z rodzicami, siostrami i braćmi.

W piątek furorę robiły Roboty Transformers z Estrady Tyskiej oraz pokazy i warsztaty z muzyką i światłem (tzw. Cewka Tesli), w sobotę – projekcje 3D połączone z prelekcją na temat układu słonecznego oraz kuchnia molekularna. Przez cały czas festiwalu nie malała kolejka do fotobudki, oraz do gier i układanek logicznych, którymi można było pobawić się w sali multimedialnej. Nie brakowało też chętnych do posterowania małymi robotami w holu JDK, ani do przechadzki w wielkiej żółtej kuli, atrakcji Ogrodu Doświadczeń koło glorietki w parku.

Organizatorami festiwalu byli Jasielski Dom Kultury i Miasto Jasło, którzy do udziału w festiwalu zaprosili: Estradę Tyską, Mielecki Portal Lotniczy EPML Spotters, ExploraPark – Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu, PWSZ Krosno, 3D Universal z Jasła oraz Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle oraz Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema oddział II Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Festiwal był również dodatkową atrakcją dla najmłodszych jasielskich studentów – słuchaczy Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, który w sobotę w JDK zainaugurował kolejny rok akademicki.