W dniach 15 i 16 maja 2023 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle po raz ósmy odbędą się publiczne prezentacje projektów uczniowskich realizowanych w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z ORLENEM. Nazwa tego projektu edukacyjnego w bieżącym roku została dostosowana do zmian związanych z przekształceniami Grupy LOTOS S.A.
Trzydzieści Zespołów Ligowych z jasielskich szkół podstawowych zaprezentuje przed ekspercką Komisją Oceniającą wyniki swoich badań, obserwacji i doświadczeń przeprowadzonych podczas 8. edycji tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Zadaniem każdej 3-osobowej grupy uczniowskiej było rozwiązanie interesującego i angażującego problemu badawczego dotyczącego Jasła, historii, tradycji lub teraźniejszości naszego Miasta. Uczestnicy Ligi realizowali swoje projekty badawcze poza systemem lekcyjnym, w wolnym czasie, zdobywając specjalistyczną wiedzę i przydatne umiejętności we współpracy z jasielskimi instytucjami, stowarzyszeniami, urzędami, firmami i fachowcami. Młodzi odkrywcy byli bardzo aktywni w swoich działaniach: badali opinię publiczną, ankietowali mieszkańców Jasła, przeprowadzali sondy uliczne i wywiady z lokalnymi specjalistami, organizowali wykłady, pokazy, wernisaże, konkursy dla rówieśników, publikowali wyniki swoich dociekań na stronach internetowych szkół w postaci newsów, raportów i fotorelacji.
Podczas realizacji projektów badawczych niezwykle ważna jest rola nauczyciela – Opiekuna Ligi. Przyjmuje on na siebie rolę nie tyle wykładowcy i dydaktyka, ile przewodnika. Inspiruje uczniów do badań i dociekań naukowych, wykorzystując ich indywidualne predyspozycje i zdolności. Tworzy sytuacje problemowe i wspiera uczniów w poszukiwaniu oryginalnych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Kształtuje klimat do łamania stereotypów myślowych, twórczego działania, zdobywania umiejętności społecznych. Nie podaje gotowych informacji, ale wskazuje źródła wiedzy. Metoda projektowa wykorzystywana w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z ORLENEM opiera się na rzeczywistej indywidualizacji procesu edukacyjnego. Opiekun Ligi w niewielkim zespole uczniowskim ma autentyczną możliwość wspierania rozwoju każdego ucznia z jednej strony oraz budowania efektywnej współpracy zespołowej z drugiej.
Publiczna prezentacja projektów uczniowskich jest ostatnim etapem oceny zrealizowanych projektów. Wcześniej zostały one poddane ewaluacji przez eksperta zewnętrznego, zaś Komisja Oceniająca przyzna punkty za sposób przeprowadzenia procesu badawczego przez Zespół Ligowy na podstawie sprawozdania Opiekunów Ligi z realizacji projektu według ustalonych kryteriów.
Benefis projektów uczniowskich to ważne wydarzenie dla społeczności jasielskich szkół podstawowych. Ligowicze zaprezentują efekty swoich naukowych odkryć członkom Komisji Oceniającej, koleżankom i kolegom, nauczycielom, rodzicom, przedstawicielom ORLENU i Urzędu Miasta oraz lokalnym mediom. Opowiedzą o swoich pasjach badawczych, zaproponują kreatywne rozwiązania problemów, nad którymi się pochylili, podzielą się ciekawostkami i unikalnymi informacjami, jakie zdobyli podczas prac projektowych.
Najlepsze uczniowskie projekty badawcze zostaną nagrodzone i wyróżnione podczas uroczystej gali podsumowującej tegoroczną edycję Jasielskiej Ligi Naukowej z ORLENEM.
Najwyżej oceniony Zespół Ligowy otrzyma atrakcyjną Nagrodę Główną oraz bon w wysokości 150 tys. zł na modernizację wybranej pracowni dydaktycznej w macierzystej szkole.