Strona główna Apolinary Przyłęcki

Apolinary Przyłęcki

Apolinary Przyłęcki, burmistrz Jasła w latach: 09.1880 -1884 r.

Urodzony w 1837r. notariusz burmistrz Ciężkowic i Jasła. Właściciel Wolicy. W 1877 r został członkiem Rady gminnej w Jaśle. Od 1 stycznia 1878 r. był członkiem Zarządu Miasta. Przyczynił się do zaprowadzenia w Jaśle Sądu Kolegialnego czyli Obwodowego będącego sądem pierwszej instancji dla Jasła i okolicznych Sądów Rejonowych. Osobiście udawał się w tej sprawie do Wiednia i pisał pisma do Ministerstwa Sprawiedliwości. O jego zaangażowaniu w sprawy miasta świadczy fakt, iż wielokrotnie zrzekał się należności za koszty podróży w sprawach miasta. Był członkiem Rady Szkolnej Krajowej i z jej ramienia jako rejent nadzorował działalność Szkoły Koszykarskiej w Jaśle. Wielokrotnie reprezentował Rade podczas rozmów w sprawie budynków na pomieszczenia dla szkół jasielskich, między innymi prowadził w imieniu Rady rozmowy z radcą Czarkowskim.

Czarkowski był odpowiedzialny za stan budynków szkolnych w Galicji i jednocześnie jako przedstawiciel Rady Szkolnej Krajowej zasiadał w komisji podczas egzaminów maturalnych w Jaśle. Apolinary Przyłęcki osobiście wręczał petycję w sprawie przyznania środków na budowę Gimnazjum przejeżdżającemu przez Jasło księciu Wirtembergowi. Po śmierci burmistrza Stefana Majewskiego Przyłęckiemu powierzono godność burmistrza miasta Jasła. Jego największym osiągnięciem było skuteczne staranie o odszkodowanie z tytułu zniesienia prawa propinacji. Był aktywnym członkiem Komisji Upiększania Miasta. Pod jego przewodnictwem Rada zwróciła się ponownie do Rządu z prośba o uruchomienie w Jaśle urzędu pocztowego. Aktywnie przyczynił się do budowy linii kolejowej i dworca w Jaśle. Wielokrotnie zasiadał w Radzie miejskiej i był jednym z aktywniejszych jej członków.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content