Strona główna Andrzej Pawłowski

Andrzej Pawłowski

Andrzej Pawłowski, burmistrz Jasła w latach: 1901-1906 r.

Urodzony 17 listopada 1855r. dr praw, adwokat. Długoletni członek Rady miejskiej. W latach 1897—1900 sprawował funkcję zastępcy burmistrza. Po dymisji Alojzego Metzgera w grudniu 1900 r. objął funkcję burmistrza i sprawował ją do 1905 r. Podczas jego kadencji w mieście między innymi wybudowano Szkołę Wydziałową Męską i Żeńską. Pawłowski stanął na czele komisji przetargowej, która miała wybrać wykonawców. W szkole żeńskiej udało się dodatkowo utworzyć klasy wyższe pozwalało to na uzupełnienie edukacji dziewcząt. Mogły wówczas podejmować pracę jako nauczycielki i guwernantki. W 1904 r. wyjednał przejęcie utrzymania budynku Gimnazjum przez Rząd. Dzięki temu miasto nie musiało ponosić wydatków na ten cel z kasy miejskiej.

W owym czasie budynku Ratusza zaprowadzono oświetlenie elektryczne i linię telefoniczną. Jako burmistrz Pawłowski czynił intensywne starania o wybudowanie linii kolejowej Dębica— Jasło. W 1902 r. udał się w tej sprawie osobiście do Wiednia, by prosić Franciszka Józefa I o zgodę na wybudowanie tego połączenia kolejowego. By poprawić warunki życia mieszkańców prowadził intensywną budowę kanałów na ulicach Sokoła, Stolarskiej [dzisiejsza Kadyiego], Floriańskiej. Kierował przebudową ulicy Kościuszki w 1905 r.

Uzyskano wówczas zgodę Władz powiatowych na wybudowanie kanałów i zasypanie otwartych rowów,, którymi dotychczas płynęły wszelkie nieczystości. Pawłowski był aktywnym członkiem Komitetu obchodów rocznicy Adama Mickiewicza w Jaśle. Stanął na czele Komisji miejskiej powołanej specjalnie w tym celu. Dzisiaj jedynym śladem działalności tego Komitetu jest nazwa ulicy Adama Mickiewicza. Organizował sprowadzenie do Jasła zwłok burmistrza Koralewskiego. Zaliczał się do gorących zwolenników sprowadzenia do Jasła O.O. Franciszkanów. Na jego wniosek Rada przekazała na potrzeby O.O. Franciszkanów ze środków miejskich kwotę 24 000 koron. Jako radny miejski reprezentował miasto w rozmowach z firmą, która przeprowadziła wymianę naftowego oświetlenia ulic na oświetlenie elektryczne. W 1905 r., gdy rozwiązano Radę miejską i Alojzy Metzger został powołany na stanowisko Komisarza Rządowego Pawłowski został Mężem Zaufania i zastępcą Metzgera.

Zmarł 1 października 1911r. Spoczywa na cmentarzu w Jaśle.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content