Strona główna Alojzy Metzger

Alojzy Metzger

Urodzony w 1839r. w Bolechowie, zmarł w 1909r. w Jaśle. Karierę urzędniczą rozpoczął w Dolinie koło Bolechowa. Od 1874 r. był członkiem C.K. Komisji Szacunkowej w Dolinie. Jednocześnie pełnił funkcję pocztmistrza w Bolechowie. Zasiadał również w radzie powiatowej w Dolinie. Prawdopodobnie przez pewien okres służył w Armii Austriackiej i dosłużył się stopnia majora kawalerii. Prawdopodobnie w 1882 r. zostaje przeniesiony do Jasła i obejmuje stanowisko pocztmistrza. Po 1894 r. kierował stajnią pocztową w Jaśle. W latach 1888—1900r. burmistrz, od 1906 do 1907 r. komisarz rządowy w Jaśle. Ponownie wybrany burmistrzem w 1907 r. urząd sprawował do śmierci w sierpniu 1909r.

Podczas jego pierwszej kadencji udało się między innymi sfinalizować budowę budynku Gimnazjum. Budynek powstał w oparciu o plany sporządzone przez architekta krakowskiego Odrzywolskiego. Wcześniejszy projekt architekta Szenka został przez Radę odrzucony jako zbyt mało reprezentacyjny. Utrzymanie tego gmachu było dla miasta dużym obciążeniem finansowym. Kierowanej przez Metzgera Radzie udało się wyjednać przejęcie utrzymania gmachu przez Rząd. Burmistrz Metzger był wieloletnim członkiem Rady Szkolnej Miejscowej i aktywnie wspierał działalność placówek oświatowych w mieście. Podczas kadencji burmistrza Metzgera zapadła wstępna decyzja o budowie szkoły męskiej i żeńskiej w Jaśle. Zarząd miasta kierowany przez Metzgera wybudował nową elektrownię i gmach Miejskiej Kasy Oszczędności. Miasto miało w Kasie swój udział i gwarantowało złożone w niej lokaty własnym majątkiem. W trosce o estetykę miasta i bezpieczeństwo obywateli pod rządami burmistrza Metzgera wymieniono oświetlenie naftowe na elektryczne.

Powołano do życia stałą straż pożarną utrzymywaną z finansów miejskich i opracowano drobiazgowy Statut Ogniowy, był to drobiazgowy wykaz przepisów normujących przepisy przeciwpożarowe w Jasle. Podczas urzędowania Metzgera miasto przejęło od komitetu budowy pomnik Tadeusza Kościuszki w Parku miejskim i ogrodziło na własny koszt. W 1900r. Alojzy Metzger podał się do dymisji. Powodem były zarzuty iż jako burmistrz denuncjował do Starostwa na profesorów Gimnazjum jasielskiego. Wojskowy sąd austriacki oczyścił go jednak z wszelkich zarzutów. Rada zaproponowała Metzgerowi cofnięcie rezygnacji ale on stanowczo odmówił. W 1905 r. Metzger został powołany na stanowisko Komisarza rządowego. Jako komisarz rządowy otwierał między innymi nowy budynek elektrowni miejskiej. Po wyborach do Rady w 1907 r. ponownie Rada powierzyła mu stanowisko burmistrza. Funkcję tę sprawował do swej śmierci w lipcu 1909 r.. Podczas jego kadencji zaprowadzono w Jaśle telefony. Udało się również rozbudować i zmodernizować Targowicę. Jego zasługi zostały docenione również poza Jasłem Został uhonorowany orderem Leopolda. Metzgerowi przypadł również zaszczyt podejmowania w Jaśle cesarza Franciszka Józefa I podczas jego wizyty w 1900 r.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content