4 miejsce Jasła w X Rankingu Nowin „Złota setka gmin”

W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięty został X ranking Gazety Codziennej Nowiny „Złota setka gmin”. Gminy oceniano w trzech kategoriach: miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie, biorąc pod uwagę m.in. analizę dochodów i wydatków ogółem oraz w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jasło zajęło 4. pozycję wśród gmin miejskich.

Ranking prowadzony jest od 10 lat (2008 – 2017), a tegoroczna jego edycja była podsumowaniem wszystkich poprzednich. Na pierwszym miejscu wśród gmin miejskich znalazł się Rzeszów, przed Mielcem i Stalową Wolą (4. było Jasło, 5. Krosno, 6. Sanok); wśród gmin wiejskich wygrała Solina, a wśród miejsko-wiejskich – Lesko.

Dodatkowo Jasło znalazło się na trzecim miejscu w kategoriach: Skuteczny beneficjent środków unijnych oraz Kreator kapitału społecznego (w obu wygrała Dębica).

Ranking został opracowany przez dra Krzysztofa Kaszubę i zespół z Małopolskiego Instytutu Gospodarczego oraz Polskiego Towarzystwa ekonomicznego w Rzeszowie, przy współudziale kapituły.

Twórcy rankingu brali pod uwagę: dochody, dochody własne na mieszkańca, wydatki, wydatki inwestycyjne na mieszkańca, udział dochodów własnych w dochodach, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach, udział wydatków inwestycyjnych w dochodach, udział liczby pracujących w ogólnej liczbie mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych przypadających na 100 mieszkańców, saldo – dochody ogółem na 1 mieszkańca – wydatki ogółem na 1 mieszkańca.